Kamerun: zniszczony krzyż na górze Ngock Lituba

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

U wejścia do groty na górze Ngock Lituba w Regionie Nadmorskim w zachodnim Kamerunie zniszczono krzyż, co – według miejscowych środków przekazu – jest pierwszym znakiem pojawienia się w tych stronach nowego ruchu integralistycznego.

Ugrupowanie to o nazwie Mbog Bassa stawia sobie za zadanie odrodzenie tradycyjnych wierzeń tubylczych wśród plemienia Bassa i wykorzenienie z tych ziem wszelkich innych religii. Zdaniem zamachowców krzyż zniszczono dlatego, że stał na „świętej” dla nich górze.

O istnieniu ugrupowania tradycjonalistów afrykańskich wiadomo było od wielu miesięcy, ale dopiero obecnie dali oni o sobie znać w sposób tak radykalny. Dla członków plemienia góra Ngock Lituba (czyli „dziurawa skała”) ma charakter sakralny i ustawienie tam przed laty symbolu chrześcijaństwa – obcej dla nich religii – wielu miejscowych mieszkańców uważało za bluźnierstwo.

Kameruński dziennik „Le Messager” podał, że nowy ruch zamierza nadal niszczyć miejsca kultu innych religii, zarówno kościoły, jak i meczety, znajdujące się na ziemi zamieszkanej przez ludność Bassa. W dalszej przyszłości mają być niszczone wszelkie symbole kultury zachodniej i zastępowane przez obiekty miejscowe.

Według dziennika nowe ugrupowanie chce także zaatakować kameruński system oświatowy, wywodzący się z Zachodu, zwłaszcza usunąć zachodnią filozofię i naukę, wolność religijną i świeckość państwa.

Położony w zachodniej części Afryki Środkowej Kamerun zajmuje powierzchnię ok. 475,5 tys. km kw. i jest zamieszkany przez ponad 20 mln ludzi. Około 70 proc. mieszkańców stanowią chrześcijanie (prawie 40 proc. to katolicy), a ok. 20 proc. to muzułmanie. Tradycyjne religie afrykańskie wyznaje nieco ponad 3 proc. ludności kraju. Członkowie plemienia Bassa stanowią niespełna 3 proc. mieszkańców Kamerunu.

Kamerun: zniszczony krzyż na górze Ngock Lituba
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze