fot. unsplash

Kard. Turkson: sytuacje w Amazonii są podobne do tych w Kongo

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ta kwestia stanie się prawdopodobnie przedmiotem dużo bardziej szczegółowych analiz, aby Kościół mógł zająć wobec niej spójne stanowisko, mając na względzie nie tylko perspektywę Amazonii, ale całego Kościoła powszechnego – tak o kwestii ewentualnego udzielania święceń kapłańskich tzw. viri probati mówił kard. Peter Turkson na antenie katolickiej telewizji EWTN.

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka podkreślił, że wyzwania, z jakimi się zmagają chrześcijanie w Amazonii są podobne do tych, wobec których staje Kościół w innych częściach świata.

– Sytuacje w Amazonii są podobne do tych w Kongo. W obu krajach dotarcie do poszczególnych miejsc jest bardzo trudne i ograniczone, komunikacja niełatwa, a jeżeli chce się gdzieś dostać drogą lądową lub rzeczną, wiążą się z tym wyzwania – mówił pochodzący z Ghany purpurat kurialny.

Wyjaśnił, że w Kongo przygotowuje się lokalnych świeckich liderów wspólnot, którzy katechizują, udzielają chrztów i przewodniczą pogrzebom i są nadzwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej. Wyjaśnił, że te przykłady nie są dostateczną odpowiedzią dla uczestników trwającego Synodu Biskupów, którzy poszukują osób, mogących sprawować Eucharystię, spowiadać i namaszczać chorych. Dlatego też, jego zdaniem, kwestia ewentualnego udzielania święceń kapłańskich tzw. viri probati, to temat szerszy, którym prawdopodobnie Kościół powszechny zajmie się po zakończeniu synodu.

>>> Synod dla Amazonii wchodzi w fazę końcową

Zobacz także
Wasze komentarze