Kazachstan dziękuje za polskich kapłanów

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
„Dziękuję biskupowi włocławskiemu za jego hojność, dzięki której dwóch księży z diecezji włocławskiej pracuje w Kazachstanie: ks. Tomasz Bartczak, pełniący odpowiedzialną funkcję w diecezji Astana i ks. Szymon Grzywiński – bardzo młody, a przecież z pełnym zapału duchem misjonarskim” – powiedział abp Francis Chullikatt, nuncjusz apostolski w Kazachstanie.

Papieski przedstawiciel w tym środkowo azjatyckim kraju przybył wczoraj do parafii Kapszagaj, gdzie pracuje ks. Grzywiński. Tam z nuncjuszem spotkał się ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii. Ksiądz Niemira, w imieniu biskupa włocławskiego, odwiedził włocławskich księży i spotkał się z biskupami Kazachstanu.

Dziękują i proszą o więcej
„Za pośrednictwem Księdza Kanclerza, reprezentującego tu dziś biskupa Wiesława Meringa, który osobiście nie mógł przyjechać, proszę by przekazać słowa wdzięczności nas wszystkich za wsparcie, jakiego diecezja udzieliła Kościołowi w Kazachstanie. Będziemy wdzięczni za każdego kolejnego kapłana przysłanego tu do pracy, bo księży bardzo tu potrzebujemy” – mówił abp Chullikatt.

Zdjęcie: droga biegnąc przez pustynie w Kazachstanie

Pomoc z Polski
Jak podkreślił, chce aby podziękowania złożone na ręce bp. Meringa trafiły do całej Konferencji Episkopatu Polski za każdą pomoc niesioną przez Kościół w Polsce wspólnotom w Kazachstanie. „Jeśli kiedykolwiek będę miał okazję, zrobię to osobiście wobec polskich biskupów. Wystarczy choćby pomyśleć, że w tym roku pomoc materialna, jaką diecezje w Kazachstanie otrzymują z Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, w całości pochodzi z Polski. Proszę, by Ksiądz Kanclerz te moje słowa przekazał” – mówił nuncjusz. Zwracając się do wiernych zebranych w miejscowym kościele zauważył, że jest to znak, iż w Polsce nie jest obojętne to, co dzieje się w Kazachstanie, i jak rozwijają się miejscowe wspólnoty. Wynika to stąd, że większość katolików w tym kraju to potomkowie polskich zesłańców do dziś tu żyjących.

Zdjęcie: stolica kraju – Astana

Obecnie w Kazachstanie pracuje dwóch włocławskich księży. Od 5 lat w diecezji Astana ks. Tomasz Bartczak pełni funkcję ekonoma, wcześniej był proboszczem w narodowym sanktuarium w Oziornoje. Od 2 lat w diecezji Ałmaty posługuje ksiądz Szymon Grzywiński pracuje w parafii Kapszagaj. Posługuje także w sąsiednich wioskach, między innymi w Nura, gdzie buduje kościół dla tamtejszej wspólnoty. W Kazachstanie jest około 70% wyznawców islamu, chrześcijan – 25% populacji. Dominuje prawosławie (21,5%), w mniejszości są katolicy (2,4%).

 

Kazachstan dziękuje za polskich kapłanów
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze