Rakunai (PNG). Bazylika Błogosławionego Piotra To Rota/TILOM/TAGSFEED

„Koncepcja synodalności jest bliska ludom Oceanii”

Kościół katolicki w Oceanii przygotowuje się do kontynentalnego zgromadzenia synodalnego. Przedstawiciele czterech konferencji biskupich obszaru Pacyfiku spotkali się w australijskim Melbourne, by podjąć refleksję nad dokumentem roboczym na etap kontynentalny, przedstawionym w październiku ub.r. przez Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

Owoce tej pracy będą przedstawione w lutym na zgromadzeniu Federacji Katolickich Konferencji Biskupich Oceanii (FCBCO), jakie odbędzie się w Fidżi. Szefowa grupy roboczej FCBCO ds. synodu Susan Pascoe powiedziała, że odpowiedzi na kwestionariusze synodalne w regionie Pacyfiku są bardzo podobne do odpowiedzi w innych częściach świata. Odzwierciedlają szerszą debatę w Kościele o tym, czy jesteśmy bardziej Kościołem, który przekazuje „nauczanie Chrystusa w odniesieniu do miłości i sensu życia poranionych ludzi, potrzebujących uzdrowienia”.

>>> Świętość na antypodach [MISYJNE DROGI]

Kwestia synodalności bliska ludom Oceanii

Przewodniczący FCBCO abp Peter Loy Chong wyjaśnił, że pięciodniowe obrady w Melbourne miały na celu odczytanie dokumentu roboczego oczami ludów Oceanii podczas modlitewnego rozeznawania.

„Chcieliśmy potwierdzić to, co jest w dokumencie, a także, na podstawie uwag z czterech konferencji [biskupich] z Oceanii, zidentyfikować luki, napięcia, a nawet brakujące głosy” – stwierdził metropolita Suvy w Fidżi.

Theresa Kiely, która w Melbourne była jednym z trojga przedstawicieli Nowej Zelandii, wyraziła nadzieję, że dokument, który powstanie po zgromadzeniu kontynentalnym będzie naprawdę reprezentatywny dla ludów Oceanii i że nie zapomni o ludziach mieszkających w wioskach, którzy nie mają dostępu do nowoczesnych technologii, jak również o tych, którzy czują się w Kościele wykluczeni. Dzięki temu będzie można „uczciwie spojrzeć na siebie jako na Kościół i zdecydować, w jaki sposób chcemy iść naprzód w przyszłość”.

Grace Wrakia, reprezentująca Papuę Nową Gwineę i Wyspy Salomona zwróciła uwagę, że sama koncepcja synodalności jest bliska ludom Oceanii, które od zawsze w taki sposób postępują. Ma nadzieję, że pozostanie ona na trwałe sposobem działania Kościoła.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze