Zdjęcie: Kościół Wniebowzięcia NMP „Concorde” w Paryżu, fot. materiały parafialne

Konfesjonał i ostatnia deska ratunku dla Polaków we Francji

Nasza parafia jest pewnego rodzaju „konfesjonałem” dla Polaków z Paryża i okolic, ośrodkiem miłosierdzia i modlitwy, u nas można się codziennie wyspowiadać. To także „ostatnia deska ratunku” dla ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Nazwałbym ją również „Francuską Częstochową” – mówi ks. Paweł Witkowski, proboszcz największej i najstarszej polskiej parafii we Francji – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Concorde” w centrum Paryża.

Zdjęcie: panorama Paryża, fot. pixabay

Ksiądz Witkowski podkreśla, że krąży wiele pięknych określeń, które charakteryzują tę parafię m.in.: „Panteon Polskości” czy „Katedra Polskości”. „Ja określiłbym ją jako „Duchowa Ambasada”, gdyż to właśnie tutaj kieruje swoje pierwsze kroki wielu Polaków, którzy z rożnych powodów przyjechali do Francji. Nazwałbym ją również „Francuską Częstochową”, gdyż w tym kościele znajduje się ikona naszej Matki Bożej Częstochowskiej, która już niedługo, 2 grudnia 2018 roku, zostanie koronowana. Nasza parafia słynie również z łatwego dostępu do Sakramentu Spowiedzi. U nas można się codziennie wyspowiadać, jest więc pewnego rodzaju „konfesjonałem” dla Polaków, ośrodkiem miłosierdzia i modlitwy” – mówi ksiądz Witkowski.

Polska Misja Katolicka
Oczywiście nie można zapomnieć o wymiarze informacyjnym jaki pełni parafia „Concorde” – w jej budynkach mieści się bowiem siedziba Polskiej Misji Katolickiej we Francji, która koordynuje prace ponad 110 polskich księży w 77 parafiach. Ponadto PMK prowadzi portal informacyjny polskiFR, jak również wydaje miesięcznik dla Polaków we Francji „Głos Katolicki”.

Zdjęcie: wnętrze kościoła, mat. parafialne

Do parafii regularnie uczęszczająca ok 1800 osób. Z przeprowadzonych badań statystycznych wynika, że przychodzą ludzie raczej młodzi, o średnim i wyższym wykształceniu. Do kościoła „Concorde” przychodzą także Francuzi. „Mamy wiele par polsko-francuskich i kilku zaprzyjaźnionych Francuzów, którzy pomimo bariery językowej lubią przychodzić do nas na Msze św. Nasza parafia swoją ofertę duchową kieruje przede wszystkim do Polaków w Paryżu i okolicach. Możemy sobie na to pozwolić ponieważ w samym centrum Paryża znajduje się dziesiątki wspaniale działających parafii francuskich, a więc nasza parafia gromadzi przede wszystkim osoby, które mówią po polsku” – mówi ksiądz. Większość chrztów jest sprawowanych w języku francuskim, podobnie i ceremonie pogrzebowe. W każdą niedzielę i święta wyświetlane są czytania mszalne w języku francuskim na dwóch dużych ekranach zainstalowanych w kościele.

„Najważniejsze jest dla mnie poszukiwanie ludzi, którzy przestali chodzić do kościoła lub tych którzy nigdy do niego nie chodzili. Chciałbym, aby odkryli Pana Jezusa i przyszli do kościoła” (ks. Paweł Witkowski)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze