afryka żołnierz

Fot. pixabay

Kongijscy biskupi apelują o zaprzestanie walk w związku z wizytą papieża

O zaprzestanie walk w związku z wizytą papieża zaapelowali do przywódców walczących milicji biskupi Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek ma odwiedzić to afrykańskie państwo w dniach 2-5 lipca. Przebywać będzie w stołecznej Kinszasie i w Gomie na wschodzie kraju.

Hasłem podróży apostolskiej Ojca Świętego są słowa: „Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie”. Logo przedstawia mapę Demokratycznej Republiki Konga, postać papieża oraz elementy kongijskiej bioróżnorodności.

>>> Watykan: w lipcu papież odwiedzi Afrykę

Dla Kościoła katolickiego w tym kraju „wizyta papieża jest wielkim wydarzeniem, które nie zdarza się codziennie”, powiedział dziennikarzom sekretarz generalny Krajowej Konferencji Biskupiej Konga (CENCO) prałat Donatien N’shole. Przypomniał, że biskupi zachęcają „katolików i wszystkich ludzi dobrej woli do modlitwy w intencji papieskiej podróży, ale również do jej materialnego i finansowego wsparcia”. W marcu br. CENCO wystosowała apel o mobilizację duchową i materialną przed wizytą Franciszka, zaś przywódców milicji wezwała, by zaprzestali walk.

Prowincje wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga są od lat terroryzowane przez zbuntowane oddziały zbrojnych milicji. Mają one związek z konfliktami etnicznymi i walką o dostęp do cennych zasobów mineralnych. W ostatnich latach rośnie także liczba islamskich ekstremistów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze