„Boże, pomóż nam z koronawirusem” w języku niemieckim, fot. EPA/PHILIPP GUELLAND

Koronawirus nie może być wymówką dla śmierci w Morzu Śródziemnym

Pandemia koronawirusa nie może być wymówką dla pozwalania na śmierć istot ludzkich w Morzu Śródziemnym – przestrzegł sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej prał. Manuel Barrios Prieto. Powołał się na „mechanizm solidarności” państw Unii Europejskiej jako odpowiedź na sytuację migrantów tonących w czasie próby przedostania się do z Afryki do Europy.

COMECE podziela zaniepokojenie konferencji episkopatu Malty w sprawie losu 47 osób zablokowanych od wielu dni na statku ratunkowym jednej z organizacji pozarządowych, a następnie odesłanych do Libii. – Libijskie porty nie są bezpieczne – stwierdził prał. Barrios Prieto, dodając, że często ludzie są „poddawani torturom, przemocy i nieludzkiemu traktowaniu” po odesłaniu do kraju, z którego wcześniej wypłynęli. Dlatego Unia Europejska „powinna wspierać państwa członkowskie w zapewnieniu migrantom i osobom starającym się o azyl szybkiego i bezpiecznego zejścia na ląd w najbliższym bezpiecznym porcie”, jak zresztą przewiduje Komitet Bezpieczeństwa na Morzu Międzynarodowej Organizacji Morskiej. „Pomimo trudności, jakie pandemia COVID-19 spowodowała we wszystkich państwach członkowskich UE, zasady humanitarne muszą nadal obowiązywać” i „nikt nie może być pozostawiony samemu sobie, także migranci na łodziach ratunkowych”, podkreślił sekretarz generalny COMECE.

Przeczytaj >>> Bangladesz: zagrożenie epidemią w obozie dla uchodźców

fot. EPA/US NAVY/MC2 ABIGAYLE LUTZ

>>> Afryka Zachodnia: mimo pandemii Boko Haram nadal aktywnie działa

O okazanie „pełnej empatii i pełnej solidarności” z państwami najbardziej dotkniętymi epidemią koronawirusa zaapelował do Unii Europejskiej kard. Jean-Claude Hollerich. Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ma nadzieję, że europejscy politycy staną na wysokości zadania, dzięki czemu „nasi europejscy obywatele będą znowu mogli być dumni z naszego wspólnego domu”. – Straszne cierpienia i liczne lęki mogą być złagodzone za sprawą nadziei – powiedział hierarcha w rozmowie z włoską agencją SIR.

>>> Dla Syrii epidemia będzie katastrofą

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze