„Kościół ekstremalnych spowiedników”: rekonsekracja kościoła św. Józefa w Gdańsku
Już jest! Już można się tam modlić, już można przychodzić tam na nabożeństwa, można już też zwiedzać i podziwiać. W pierwszą niedzielę Adwentu oddano do użytku liturgicznego kościół rektoralny pw. św. Józefa w Gdańsku, którym opiekują się oblaci.
Rekonsekracji świątyni dokonał biskup Zbigniew Zieliński – biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. Wcześniej zainaugurowano działalność Oblackiego Centrum Kultury i Edukacji oraz poświęcono odnowione pomieszczania klasztorne. Całość prac mogła być zrealizowana dzięki dotacjom unijnym, miasta Gdańsk oraz wsparciu i zaangażowaniu wielu osób.
>>> Historyczna niedziela u gdańskich oblatów
Tym samym zakończył się projekt “Zachowanie i udostępnienie zabytku o wyjątkowej wartości artystycznej – zespołu klasztornego pw. św. Józefa w Gdańsku – poprzez prace konserwatorskie i renowacje”. Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od spotkania w sali wielofunkcyjnej nowo powstałego Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury. Zebranych przywitali: o. Marcin Szafors OMI (dyrektor OCKiE) oraz o. Tomasz Maniura OMI, którzy animowali dalszy przebieg spotkania. Mszę koncelebrował o. Paweł Zając OMI – prowincjał polskich oblatów – wraz z radą prowincjalną.
Obecni byli też: poseł Kacper Płażyński, eurodeputowana Anna Fotyga, dyrektor biura Wojewody Pomorskiego Tomasz Gieszcz , wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk. Przybyli też: rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Miejski Konserwator Zabytków oraz menadżerowie projektu Iwona i Andrzej Grzeszukowie oraz przedstawiciel generalnego wykonawcy – firmy Integra.
Na początku spotkania biskup Zieliński odmówił modlitwę błogosławieństwa obiektów klasztornych i wraz z prowincjałem oraz superiorem miejscowej wspólnoty – o. Piotrem Furmanem OMI – dokonał poświęcenia budynku. W kościele przyklasztornym odprawiono mszę, przewodniczył jej bp Zbigniew Zieliński, podczas której dokonał ponownej konsekracji świątyni. W kazaniu przypomniał burzliwą historię kościoła, wspominając legendarną postać o. Ludwika Mańkowskiego OMI. Podkreślił jednocześnie, że to 71. rocznica obecności “dobrych oblatów” przy kościele św. Józefa w Gdańsku.
Kaznodzieja wyraził wdzięczność Kościoła gdańskiego za gorliwą duszpasterską posługę misjonarzy, wyrażającą się przede wszystkim poprzez stały konfesjonał oraz straż przy Najświętszym Sakramencie:
Nam, zgromadzonym w tej gdańskiej świątyni, której patronuje św. Józef – przypomnijmy sobie i tym pomrukującym na papieża Franciszka, prze niego właśnie jeszcze bardziej uwydatniony w życiu kościoła, choćby wprowadzeniem jego imienia do kanonu Mszy Świętej – dana jest łaska zgłębienia tej wielkiej tajemnicy – Eucharystii poprzez przeżycie niezwykłego obrzędu tj. rekonsekracji świątyni – domu, w którym mieszka Bóg, domu w którym sprawuje się sakramenty – to najświętsze wydarzenia, w których może uczestniczyć człowiek. To właśnie w kościele, w świątyni, w sprawowanych tu sakramentach niebo łączy się z ziemią, a sprawy Boskie łącza się ze sprawami Boskimi.
Do rangi sakramentu urasta także to wyjątkowe wydarzenie, w którym uczestniczymy – rekonsekracja tego kościoła. Niegdyś oddany na wyłączność kultu Bożego, teraz po burzliwych dziejach i podjętych pracach renowacyjnych – z należną czcią oddajemy go do kultu!
Bardzo ważnym momentem tego dnia i tej uroczystości było namaszczenie olejem krzyżma nagiego ołtarza. Namaszczono również ściany kościoła – dokonali tego wspólnie: biskup Zieliński oraz ojciec prowincjał – Paweł Zając OMI:
Kościół św. Józefa w Gdańsku wraz z zabudowaniami klasztornymi w stylu gotyckim został wzniesiony w XV wieku. Karmelici trzewiczkowi rozpoczęli budowę w 1483 roku. W prezbiterium znajdował się ołtarz poświęcony św. Józefowi – patronowi ludzi pracy, w kościele znajdowało się również 14 ołtarzy bocznych, pięknie zdobionych z figurami świętych. Pierwotnie świątynia miała liczyć 75 metrów długości i sięgać do dzisiejszej wolnostojącej bramy przy ul. Elżbietańskiej. W 1945 roku, wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej do Gdańska, kościół został częściowo zniszczony.
Żołnierze sowieccy podłożyli ogień pod świątynię, w której schroniło się ponad 100 osób. Do pierwotnych rozmiarów kościoła nigdy nie powrócono. Od 1947 roku mieści się tu dom zakonny Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy sprawują opiekę duszpasterską nad tym miejscem. W kaplicy wieczystej adoracji odbywa się spowiedź, z której licznie korzystają mieszkańcy Gdańska i okolic. Miejsce nazwane jest potocznie “kościołem ekstremalnych spowiedników” – rocznie korzysta tu z sakramentu pokuty ponad 80 tysięcy penitentów.
Galeria (7 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |