fot. flickr.com

Kościół w Angoli może działać swobodnie!

Watykan i Angola podpisały porozumienie, w ramach którego została prawnie uregulowana działalność Kościoła katolickiego w tym kraju w Afryce południowo-zachodniej. Dokument podpisali 13 września w Watykanie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin i minister spraw zagranicznych Angoli Manuel Domingos Augusto.

Porozumienie składa się z 26 punktów, w których definiuje się ramy prawne stosunków między Republiką Angoli i Kościołem katolickim. Dokument uznaje osobowość prawną Kościoła i jego instytucji, a także swobodę działalności Kościoła i jego specyficzny wkład w różnego rodzaju obszary działań społecznych. Obie strony zobowiązały się ponadto do wzajemnego uznawania i zachowania niezależności każdej ze stron oraz do współpracy na rzecz wspólnego dobra.

>>> Angola: ponad 1,1 tys. legalnie istniejących świątyń

Stolica Apostolska i Angola utrzymują stosunki dyplomatyczne od 1997 r. Kraj ten odwiedził w 1992 r. papież Jan Paweł II, a w 2009 r. – Benedykt XVI. Od 2000 r. rezyduje w Angoli nuncjusz apostolski. Podpisane obecnie porozumienie jest wynikiem rozmów, które wiosną 2018 r. zainicjował prezydent Angoli João Lourenço. Jesienią 2017 r. Lourenço został nowym prezydentem kraju zastępując na tym stanowisku wieloletniego prezydenta José Eduardo dos Santosa.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze