Kościół w Brazylii stoi przed wielkimi wyzwaniami
Ponad 600 biskupów obradowało w ramach 60. konferencji plenarnej episkopatu brazylijskiego w Aparecidzie. Pasterze podsumowali wspólnie ostatnie cztery lata i wybrali nowe prezydium. Spotkanie było bardzo angażujące, gdyż sytuacja Brazylii jest pełna wyzwań i Kościół potrzebuje jasnej wizji swojej obecności.
Podsumowując ostatnie czterolecie prezydium episkopatu arcybiskup Walmor Oliveira de Azevedo zaznaczył, że był to najtrudniejszy czas w 60-letnim okresie działalności episkopatu. W trakcie konferencji plenarnej można było dostrzec dużą polaryzację wśród biskupów odnośnie wieloaspektowych tematów poruszanych podczas wspólnych obrad.
>>> Brazylia: nowy przewodniczący episkopatu
Nowy przewodniczący episkopatu brazylijskiego arcybiskup Jaime Spengler podsumował konferencję generalną następująco: „Wszystkie te dni były naznaczone tematami odnoszącymi się do życia Kościoła, a także ludu. Mieliśmy dość złożony program, a także wybory na prezydium, na komisje, delegatów na CELAM i delegatów na synod. Ten proces wiele od nas wymagał”.
Przed zakończeniem konferencji generalnej uczestnicy skierowali przesłanie do narodu brazylijskiego. Tegoroczne przesłanie nie podkreśla wezwania do nawrócenia, pokuty czy życia duchowego. Jest natomiast mocno nacechowane akcentami polityczno-społecznymi. Jak zaznacza arcybiskup Jaime Spengler „mamy rodziny, wspólnoty, przejawy podzielonego duchowieństwa, dlatego jest to jednocześnie praca wymagająca i złożona”. Arcybiskup Walmor Oliverira de Azevedo, poprzedni przewodniczący episkopatu, we wspomnianym przesłaniu do narodu brazylijskiego podkreślił, że problemy, z którymi boryka się Brazylia, „wynikają z wyboru przyjęcia okrutnego, niesprawiedliwego i nierównego modelu gospodarczego”.
Dlatego też należy mieć nadzieję, że – jak podkreśla nowy przewodniczący episkopatu – „rozeznanie, zdrowy rozsądek i umiejętność współpracy będą cechami charakterystycznymi nowego prezydium” i dzięki temu może nastąpić powolna zmiana sytuacji, w jakiej znajduje się naród brazylijski.
>>> Brazylia znów zmaga się z problemem głodu, Kościół reaguje
Kościół w Brazylii składa się z 279 diecezji (włącznie z diecezjami rytów wschodnich), 8 diecezji jest wakujących. W konferencji generalnej uczestniczyło 326 biskupów zaangażowanych w posłudze pasterskiej oraz 157 biskupów seniorów, którzy ze względu na osiągnięty wiek kanoniczny przeszli w stan spoczynku, co nie oznacza, że w miarę swoich sił fizycznych nie włączają się w posługę Kościołowi, gdzie rezydują.
Zgodnie ze statutami Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB) na spotkaniu w Aparecidzie dokonano wyboru członków prezydium oraz przewodniczących komisji episkopatu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |