fot. LUCA ZENNARO

Madagaskar: papież otrzymał niezwykły prezent

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Boże, spraw, by bezrobocie zniknęło z naszych społeczeństw – modlił się papież Franciszek podczas wizyty w kamieniołomie Mahatazana w Antananarywie.

Przy pomniku Najświętszego Serca Jezusowego prosił Boga, by każdy mógł zaznać „radości i godności zarabiania na swój chleb, żeby go zanieść do domu i utrzymać swoich bliskich”.

Oby nasze rodziny wiedziały, że radość zarabiania na chleb jest doskonała wówczas, gdy ten chleb jest dzielony z innymi – przypominał Franciszek, modląc się do sprawiedliwego Boga o poruszenie serc przedsiębiorców, aby zapewnili „pracującym godne wynagrodzenie oraz warunki szanujące ich ludzką godność”. – Spraw by bezrobocie – przyczyna tak wielu bied – zniknęło z naszych społeczeństw – prosił papież.

>>> Madagaskar: papież zachęcił do solidarnego dzielenia się z innymi

Intencją jego modlitwy było także to, aby „dzieci nie były zmuszane do pracy, mogły chodzić do szkoły i kontynuować naukę”.

Na zakończenie powierzył ludzi pracy Madagaskaru, „zwłaszcza tych, którzy zaznają życia ubogiego i trudnego”, ich patronowi, św. Józefowi.

fot. LUCA ZENNARO .

Wcześniej do papieża zwróciła się jedna z robotnic, 29-letnia Hanitra Nirina Madeleine Rasoananahary. Przyznała, że choć ich płaca jest niewysoka, to cieszą się, że mają pracę. – Mamy nadzieję, że pewnego dnia będzie więcej sprawiedliwości dla najuboższych. Twoja wizyta jest ogromną zachętą dla nas i pomoże nam wstawać każdego ranka z większą odwagą i siłą, by pracować dla naszych dzieci. Dziękujemy ci, ojcze święty za obronę praw robotników na całym świecie – powiedziała Rasoananahary.

>>> Franciszek w Mieście Przyjaźni: ubóstwo nie jest fatalnym przeznaczeniem

Pracownicy kamieniołomu w prezencie dla papieża wykuli w kamieniu „katedrę” – ołtarz we wnęce kamieniołomu, przy którym trzy razy w roku będzie odprawiana msza św., w uroczystości: Wniebowstąpienia Pańskiego, Wniebowzięcia NMP i Wszystkich Świętych.

Także na tym spotkaniu obecny był prezydent Madagaskaru Andry Rajoelina. Również tu nie zabrakło malgaskiej muzyki i pieśni.

Papieski fotel ustawiono na punkcie widokowym przed pomnikiem, skąd papież mógł podziwiać piękną panoramę niektórych dzielnic Antananarywy.

Z kamieniołomu Franciszek odjechał do kolegium św. Michała na spotkanie z kapłanami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami. Następnie w kaplicy kolegium spotka się ze swymi współbraćmi zakonnymi – jezuitami pracującymi na Madagaskarze.

Zobacz także
Wasze komentarze