abp Antoine Camilleri

Fot.twitter.com/sallyaxworthy

Maltańczyk nuncjuszem i delegatem apostolskim w 3 krajach Afryki

Pochodzący z Malty abp Antoine Camilleri został nowym nuncjuszem apostolskim w Etiopii i Dżibuti, specjalnym przedstawicielem Stolicy Świętej przy Unii Afrykańskiej oraz delegatem apostolskim w Somalii. Papieską nominację dla 54-letniego obecnie dyplomaty ogłosiło 31 października watykańskie biuro prasowe. Będzie on trzecim Maltańczykiem, kierującym nuncjaturą apostolską.

Antoine Camilleri urodził się 20 sierpnia 1965 w mieście Sliema na północy Malty. 5 czerwca 1991 przyjął święcenia jako kapłan diecezji maltańskiej. Ma za sobą studia w zakresie prawa kanonicznego. W 1997 rozpoczął przygotowanie do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej. 9 stycznia 1999 rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, działając w przedstawicielstwach papieskich w Korei Południowej, Papui Nowej Gwinei. Ugandzie i na Kubie (1999-2006). Od 2007 pracował w sekcji ds. stosunków z państwami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. 22 lutego 2013 Benedykt XVI mianował go podsekretarzem w tej sekcji. 3 września br. Franciszek mianował go nuncjuszem apostolskim i arcybiskupem tytularnym Skálholt a 4 października osobiście udzielił mu sakry, wraz z 3 innymi hierarchami.

>>>Somalia: chrześcijanie żyją pod „ogromną presją”

Oprócz ojczystego maltańskiego zna języki: włoski, angielski, hiszpański, francuski, portugalski, rumuński i rosyjski.

Abp Camilleri jest trzecim dyplomatą maltańskim, reprezentującym papieża za granicą. Dwaj pozostali to arcybiskupi: Joseph Spiteri – od 7 marca 2018 nuncjusz w Libanie i Alfred Xuereb – od 27 lutego 2018 nuncjusz w Korei Południowej i Mongolii.

Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Etiopią 20 marca 1957, a z Dżibuti – 20 maja 2000; nuncjusz, urzędujący na co dzień w stolicy tego pierwszego państwa, reprezentuje papieża w obu, poza tym jest jego specjalnym przedstawicielem w Unii Afrykańskiej (dawniej Organizacja Jedności Afrykańskiej), mającej siedzibę również w Addis Abebie. Jest też delegatem apostolskim w Somalii, tzn. wysłannikiem papieskim tylko przy tamtejszym Kościele, nie przy rządzie. Dzieje się tak wówczas, gdy Stolica Apostolska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z danym krajem.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze