Misyjne Drogi 6/2021

Misyjne Drogi 6/2021

Misyjne Drogi: Józefowie na misjach. Mistrzowie drugiego planu

W najnowszym numerze „Misyjnych Dróg” przeczytamy o „Józefach” na misjach. Papież Franciszek w grudniu 2020 r. ustanowił Rok św. Józefa. Powiedział wówczas, że trzeba dowartościować osoby z drugiej linii ewangelizacji, o których nie mówi się w telewizji, internecie czy w radiu i które przeżywają swoje chrześcijaństwo na wzór świętego. Wspomniał, że takim „zwyczajnym” osobom należą się słowa uznania i wdzięczności.

„Wanda Błeńska, kandydatka na ołtarze, misjonarka i lekarka trędowatych w Ugandzie, nieraz powtarzała za bł. kard. S. Wyszyńskim, że: »czas, to miłość«, parafrazując powiedzenie: »czas to pieniądz«. Znamy wielu ludzi, którzy – dzień po dniu – miłują, przebaczają, służą innym, a nie ma ich na okładkach czasopism, nie pisze się o nich w internecie czy nie mówi w radiu. Dzień po dniu »robią« Ewangelię i Kościół. Są ich wizytówką” – napisał w edytorialu do najnowszego numeru redaktor naczelny, o. Marcin Wrzos OMI. „To właśnie im oddajemy głos. Misyjnym »Józefom« na różnym kontynentach. Często niezauważonym, niedowartościowanym, bez których wiele by się nie zrobiło, a Kościół by się nie rozrastał. Są Bogu i nam niezbędni” – kontynuował.

>>> Małżeństwo na misjach: Polacy nie doceniają tego, co mają

Autorzy tekstów na łamach „Misyjnych Dróg” (m.in. dr Kasper Kaproń OFM, Joanna Olszewska CST, Pasquale Castrilli OMI, Małgorzata Madej, ks. dr Przemysław Szewczyk, Robert Ablewicz MSF) opowiadają o „Józefach” na misjach i ich roli w rozwoju miejscowych Kościołów. Ekspertami wydania są: bp dr Damian Bryl, Justyna Homa, Oliwia Kwiecień SNMP, prof. UKSW Wojciech Kluj OMI. W dwumiesięczniku można przeczytać misjologiczną relacje z pielgrzymki papieża Franciszka na Węgry i Słowację, a także artykuł o św. Józefie w sztuce (dr Justyna Sprutta).

W 210. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy z bp. Mirosławem Gucwą z Republiki Środkowoafrykańskiej oraz s. Rachelą Kaczmarek OP z Kamerunu o roli katechistów i świeckich katolików w ewangelizacji misyjnej.

Misyjne Drogi 6/2021

Misyjne Drogi 6/2021

W czasopiśmie znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże. „Do Pwani, godzinę jazdy od Nakuru, dotrzeć trudno. W tutejszej Keriko Secondary School uczy Peter Mokaya Tabichi. Peter jest bratem w jednej z młodych gałęzi franciszkańskiej rodziny, która swe korzenie ma w Irlandii. W 2019 r. zdobył nagrodę Global Teacher Prize – statuetkę i milion dolarów – jako najlepszy nauczyciel świata. Został wybrany spośród 10 tys. kandydatur, jakie napłynęły na konkurs”– to fragment zapisków Krzysztofa Błażycy pt. „Proste historie” z Ugandy o „zwyczajnych niezwyczajnych” ludziach misji. Natomiast reportaż z beatyfikacji m. Elżbiety Róży Czackiej FSK i kard. Stefana Wyszyńskiego napisał Marcin Wrzos OMI.

W kolejnym wydaniu czasopisma nie brakuje działu „Przyjaciele Misji”, a także informacji dotyczących prowadzonego przez redakcję projektu „Misja Szkoła”. Jak zwykle jest też szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami z Wysp Zielonego Przylądka. Opublikowano także felietony Elżbiety Adamiak i ks. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelnicy zachęcani są też do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.

„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Elżbietę Adamiak, ks. Artura Stopkę oraz ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne jest także w wolnej sprzedaży.

>>> Zamów prenumeratę „Misyjnych Dróg” <<<

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze