„Misyjne Drogi” o zaangażowanych miejscowych chrześcijanach, zmieniających swój świat

Kolejne wydanie „Misyjnych Dróg” jest o miejscowych chrześcijanach, którzy kontynuują ewangelizacyjną posługę misjonarzy, często w miejscach, w których samych misjonarzy już nie ma. Są kolejnym pokoleniem misjonarzy, nauczycielami oraz dyrektorami szkół, pielęgniarkami, lekarzami, inżynierami, agronomami… Zakładają własne spółdzielnie i firmy, dając pracę za uczciwe pieniądze. Są na swoim. Zmieniają swój świat na lepszy.

„Jest ich na szczęście coraz więcej. Miejscowi w krajach misyjnych biorą sprawy w swoje ręce. Kontynuują ewangelizacyjną robotę misjonarzy, często w miejscach, w których samych misjonarzy już nie ma. Uformowani po chrześcijańsku, z poczuciem, że są na swoim i mogą zmienić otaczający ich bliższy i dalszy świat na lepszy” – napisał w edytorialu redaktor naczelny Marcin Wrzos OMI. „Niektórzy z nich ukończyli katolickie szkoły i uniwersytety. Są kolejnym pokoleniem misjonarzy, nauczycielami oraz dyrektorami szkół, pielęgniarkami, lekarzami, inżynierami, agronomami. Zakładają własne spółdzielnie i firmy, dając pracę za uczciwe pieniądze. Są na swoim. To im i misjonarzom, którzy ich wspierają, towarzyszymy na misyjnych drogach na różnych kontynentach. Wiadomo, Ewangelia jest głoszona bezpośrednio, ale też przez troskę o człowieka, przez danie mu nadziei i narzędzi do tego, aby mógł zmienić swój świat” – zauważył. Autorzy tekstów na łamach „Misyjnych Dróg” (m.in. Karolina Binek, Jacek Gniadek SVD, Piotr Ewertowski, Małgorzata Madej) opowiadają o miejscowych ludziach, którzy dzięki formacji chrześcijańskiej zmieniają świat wokół siebie. Ekspertami wydania są: prof. Tomasz Szyszka SVD, Magdalena Maliszewska, bp Stanisłąw Dowlaszewicz OFMConv, dr Aneta Rayzacher-Majewska oraz dr Józef Wcisło OMI. W dwumiesięczniku można przeczytać opracowanie na temat pielgrzymki papieża Franciszka do Mongolii i Francji (Antoni Jezierski), rekoronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, a także refleksje na temat niewolnictwa w kontekście misyjnym prof. Jarosława Różańskiego OMI.

W 222. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy: z José Antonim Martinezem z Meksyku, stomatologiem leczącym za darmo ludzi żyjących na ulicy, a także z Rebeką Perą z Papui-Nowej Gwinei, która prowadzi szkołę, którą wcześniej kierowali misjonarze. W czasopiśmie znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże. „Kiedyś, gdy przechadzałam się uliczkami mojej urugwajskiej dzielnicy, podbiegła do mnie pięcioletnia dziewczynka. Znałyśmy się dość dobrze. Wskoczyła mi na ramiona i do ucha wyszeptała: «Wiesz co, ciociu, jak dzisiaj szukałam w domu piłki, to zobaczyłam, że pod moim łóżkiem są schowane pistolety i karabiny – to chyba wujek je tam zostawił, jak spałam». Szok. Dziewczynka pod swoim łóżkiem ma skład broni! Czy ktoś się temu dziwił? Taka była nasza codzienność w «40 semanas»” – to fragment zapisków Dominiki Proszczyńskiej z Urugwaju. Natomiast drugi reportaż, z Ugandy, napisał Krzysztof Błażyca.

>>> Zamów prenumeratę <<<

W kolejnym wydaniu czasopisma nie brakuje działu „Przyjaciele Misji”, a także informacji dotyczących prowadzonego przez redakcję projektu „Misja Szkoła”. Jak zwykle jest też szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami z Belgii. Opublikowano także felietony Elżbiety Adamiak i ks. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelnicy zachęcani są też do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.

„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Elżbietę Adamiak, ks. Artura Stopkę oraz ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne jest także w wolnej sprzedaży.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze