MIVA Polska w 2021 roku na środki transportu dla misjonarzy wydała ponad 4,5 mln zł
MIVA Polska w roku 2021 r. z zebranych funduszy zrealizowała 137 projektów na kwotę 4 530 546 zł. Zakupiono 1336 pojazdów dla misjonarzy pracujących w 35 krajach. Podobnie, jak w minionych latach, najwięcej środków transportu otrzymali misjonarze w Afryce i na Madagaskarze.
W Kościele katolickim w Polsce 24 lipca rozpocznie się XXIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, któremu towarzyszy prowadzona przez agendę Komisji KEP ds. Misji – MIVA Polska, Akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany km na środki transportu dla misjonarzy.
W ubiegłym roku z zebranych funduszy MIVA Polska zrealizowała 137 projektów, w ramach których zakupiono dla misjonarzy: 55 samochodów, 30 motocykli, 527 rowerów, 3 ambulanse, 2 traktory, 4 busy, 702 wózki inwalidzkie, 8 silników, 3 konie, jedną łódź – poinformowała PAP organizacja.
>>> Oblaci mają nowego przełożonego na Madagaskarze [+ GALERIA]
Oprócz głównej „Akcji św. Krzysztof”, MIVA Polska realizuje swoją pomoc poprzez kampanie: „Z Ewangelią na motorze”, „uCZYNek WIARY”, „Promienie Miłosierdzia”, „Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans”, „Bliżej do szkoły” czy „Skuter śnieżny na misje” (do Arktyki i na Alaskę).
Z akcji „Promienie Miłosierdzia” zakupiono 702 wózków inwalidzkich na łączną kwotę 106.406 euro; z akcji „uCZYNek WIARY” udało się zakupić 205 rowerów, 14 motocykli i 6 silników do łodzi na łączną sumę 37 tys. 50 euro; z akcji „Bliżej do szkoły” za 37 tys. 564 euro – zakupiono 320 rowerów, w tym: 50 do RCA, 100 do Gambii, 120 do Czadu i 50 do Togo.
W ramach akcji „Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans” – MIVA Polska zakupiła w ubiegłym roku 3 ambulanse, które trafiły do Centrum Zdrowia św. Łukasza w Kifangondo w Angoli, ośrodka zdrowia prowadzonego przez siostry służebniczki w Figuil w Kamerunie oraz do ośrodka zdrowia sióstr albertynek w Ivirgarzama w Boliwii. Łącznie przekazana na to 78 tys. 668 euro.
Biorąc pod uwagę skalę pomocy misjonarzom według kontynentów, to podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej środków transportu zakupiono dla Afryki i Madagaskaru, gdzie w 23 krajach pracuje obecnie 695 misjonarzy i misjonarek.
Zrealizowano dla nich 77 projektów, w ramach których zakupiono 26 samochodów terenowych i osobowych; 2 ambulanse; 2 busy; 11 motocykli dla misjonarzy; motocykl trójkołowy ze skrzynią ładunkową; 13 motocykli i 205 rowerów dla katechistów; 320 rowerów dla uczniów; 310 wózków inwalidzkich; dwa rowery dla szpitala; traktor z przyczepą; łódź z silnikiem; silnik do łodzi; trzy konie z powozami.
W Ameryce Łacińskiej, gdzie pracuje 727 misjonarzy z Polski w tym 377 zakonników, 156 kapłanów diecezjalnych, 176 sióstr zakonnych i 18 osób świeckich zrealizowano 45 projektów w 8 krajach. Zakupiono 20 samochodów terenowych i osobowych, 303 wózki inwalidzkie, motocykl i 6 silników do łodzi dla katechistów i animatorów pastoralnych, ambulans i motorikszę.
>>> Na Madagaskarze poświęcono Liceum im. św. Eugeniusza de Mazenoda [+GALERIA]
W Azji MIVA Polska zrealizowała 10 projektów – 8 do Kazachstanu i 2 w Mongolii i Bangladeszu – w ramach których zakupiono 6 samochodów terenowych i osobowych, 2 busy i 47 wózków inwalidzkich. W Azji pracuje 301 misjonarzy z Polski, z czego 99 w Kazachstanie.
Na wyspach Oceanii w Papui Nowej Gwinei zrealizowanych było 5 projektów. Zakupiono 1 samochód terenowy do celów medycznych i 1 do celów duszpasterskich, 1 traktor do prac rolnych i transportowych oraz 42 wózki inwalidzkie. W kraju tym pracuje obecnie 62 polskich misjonarzy. Wśród nich jest dwóch polscy biskupów misyjnych.
W tym roku do MIVA Polska wpłynęło dotychczas ponad 60 próśb o wsparcie w zakupie środków transportu, w tym przeważają o samochód terenowy i rowery dla katechistów. Są także prośby o ambulanse, silniki czy ciągniki.
Posługująca w diecezji San Jose del Amazonas w Peru Gabriela Filonowicz (misjonarka świecka) złożyła np. prośbę o ambulans do szpitala w Santa Clotilde. Paulin, ojciec Wojciech Jeziorski OSPPE z Kamerunu potrzebuje ciągnik z glebogryzarką do misji w Ayos w diec. Mbalmayo. Ks. Kamil Tokarz poprosił o silnik do pracy pastoralnej w Amazonii Peruwiańskiej w wikariacie apostolskim San Jose del Amazonas – poinformowała MIVA Polska.
MIVA (Mission Vehicle Association) jest stowarzyszeniem działającym na rzecz misyjnych środków transportu. Organizacje tego typu działają w wielu krajach, wspierają się i uzupełniają w pozyskiwaniu środków transportu dla misjonarzy na całym świecie. MIVA Polska powstała w 2000 r. i jest jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |