EPA/ABIR SULTAN

Muzułmanie będą ochraniać indonezyjskie kościoły. „Ochrona chrześcijan jest równoznaczna z ochroną Indonezji� …

Ponad 160 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, dwukrotnie więcej niż przed rokiem, władze Indonezji skierowały do ochrony kościołów chrześcijańskich w okresie Bożego Narodzenia.

Według informacji azjatyckiej agencji katolickiej Ucanews obok policji, wojska i pracowników instytucji państwowych, w ochronie, która ma także objąć ważne miejsca turystyczne, będzie też uczestniczyć prawie połowa spośród siedmiu milionów młodych ludzi skupionych w muzułmańskiej organizacji masowej Nahdlatul Ulama*. W kraju jest ok. 50 tys. kościołów.

>>> Yogyakarta (Indonezja): misjonarze werbiści śpiewają niezwykłą, misyjną pieśń [WIDEO]

Przewodniczący organizacji*, Yaqut Cholil Qoumas podkreślił, że „ochrona zwolenników innych religii, również chrześcijan, jest równoznaczna z ochroną Indonezji”.

Na podwyższone zagrożenie atakami islamistów zwrócił uwagę ekspert od służb specjalnych Stanislaus Riyanta z Uniwersytetu Indonezji. Jako dowód wymienił listopadowy zamach bombowy na kwaterę policji w Medan na północy Sumatry oraz miesiąc wcześniej atak nożownika na ministra bezpieczeństwa.

Zamachy przypisano organizacji Jamaah Ansharut Daulah (JAD), mającej powiązania z grupami terrorystycznymi Państwa Islamskiego. Ekspert Riyanta uważa, że „członkowie JAD mają możliwość rozpocząć ataki, a doskonałą dla nich okazją byłyby uroczystości Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

EPA/WAEL HAMZEH

>>> Indonezja niepoliczona [ROZMOWA]

W sposób szczególny mają być chronione kościoły, które już w przeszłości były celem zamachów, jak choćby zaatakowany w maju 2018 kościół Matki Bożej w Surabaya, drugim co do wielkości mieście Indonezji. Widać ponadto, że od 2016 roku islamiści oraz islamistyczne grupy terrorystyczne nasiliły swoją kampanię przeciwko mniejszości chrześcijańskiej, umiarkowanym muzułmanom oraz islamskiej mniejszości szyitów i ahmadów. Jednocześnie indonezyjskie organy bezpieczeństwa podejmują zdecydowane kroki przeciwko terrorowi. Od stycznia zatrzymano ponad sto osób podejrzanych o terroryzm.

*Nahdatul Ulama (znana też jako Nahdlatul Ulama albo NU) – konserwatywne ugrupowanie muzułmańskich sunnitów w Indonezji założone 31 stycznia 1926 roku. Odwołujące się do tradycji muzułmańskiej a zwłaszcza do studiowania Koranu oraz zawartych w nim praw i reguł. Pomimo swojego tradycjonalistycznego charakteru jego przewodniczący Hasyim Muzadi jest w opozycji do establishmentu indonezyjskiego jako przedstawicieli państwa religijnego i opowiada się za lepszym zrozumieniem i współpracą pomiędzy wszystkimi grupami religijnymi.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze