Fot. flickr/EpiskopatNews

Na Jasnej Górze o misjach

Na Jasnej Górze trwa modlitwa, by zapał i pomysły zrodzone w Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym stały się nowym otwarciem współpracy misyjnej i rodziły wielki dynamizm ewangelizacyjny. Odbywa się sesja misjologiczna organizowana przez Papieską Unię Misyjną. Apelem jasnogórskim rozpocznie się nocne modlitewne czuwanie. Jest to też okazja, by Matce Bożej zawierzyć całe dzieło misyjne Kościoła i prosić o nowe powołania do rozkrzewiania wiary.

Część misjologiczna rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego z Tarnowa. Tematem tegorocznej sesji była Eucharystia w myśl hasła: ”Z Maryją wyznajemy Chrystusa w Eucharystii”. W części wykładowej o misyjnym wymiarze Eucharystii mówił ks. dr Tomasz Herc.

>>> Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny: czas na podsumowanie [SYNTEZA] 

– Misja to nie jest zadanie, to jest spotkanie. To ze spotkania z Jezusem wynika moja osobista misja; najpierw ja mam spotkać na swojej drodze Jezusa Chrystusa, Nim się napełnić, Nim się zachwycić i z tą miłością Chrystusa iść do świata – wyjaśniał ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Fot. flickr/EpiskopatNews

– Spotkanie środowisk misyjnych na Jasnej Górze to też swoiste podsumowanie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, który przeżywaliśmy w październiku, ale też nowe otwarcie w animacji, we współpracy w ewangelizacji świata – wyjaśnia ks. Tomasz Atłas. Zdaniem dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce w związku z działaniami podjętymi w ramach Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego doświadczyliśmy niezwykłego przebudzenia bardzo wielu środowisk, i to nie tylko tych od lat związanych z działalnością misyjną; wspólnot zakonnych, parafii, różnych ruchów apostolskich.

– To pokazuje, że ta świadomość misyjności Kościoła w nas jest. Trzeba tylko nad nią ciągle czuwać, rozwijać ją – podkreślał ks. Atłas.

>>> Papież prosi o modlitwę w bardzo ważnej intencji

Wskazując na malejąca liczbę polskich misjonarek i misjonarzy w świecie, podkreślił jednocześnie dynamizm świeckiego wolontariatu. – Ruch wolontariuszy misyjnych niesamowicie się rozwija. Różne stowarzyszenia, zgromadzenia posyłają swoich wolontariuszy na takie doświadczenia kilkumiesięczne, roczne, półroczne, i to jest niesamowite bogactwo dwustronne. Ci ludzie naprawdę wnoszą tam, gdzie jadą, swoje otwarte serca, wiarę, talenty, a z drugiej strony wracają bardzo ubogaceni wiarą tych młodych Kościołów” – zauważył dalej dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

To czas wymiany misyjnych doświadczeń – podkreślają uczestnicy jasnogórskiego spotkania. Księża Tomasz Atłas i Maciej Będziński podzielili się swoimi doświadczeniami z odwiedzin misjonarzy w Tanzanii.

Flickr/EpiskopatNews

Gościem specjalnym spotkania jest ks. Dariusz Buras administrator apostolski Atyrau w Kazachstanie. Atyrau to miasto w zachodnim Kazachstanie. Administracja apostolska powstała tam w lipcu 1999 r. Podzielono wówczas Kazachstan pod względem kościelnym na cztery części: administratury apostolskie w Astanie (stolica kraju), Ałma Acie i Atyrau oraz diecezję w Karagandzie. Wtedy został mianowany pierwszy administrator apostolski dla Atyrau, który objął powierzoną mu funkcję na terenach dwa i pół razy większych aniżeli Polska. – Dla nas jest to wielka radość, że możemy dawać świadectwo o tym, że ten Kościół praktycznie z zera rozrósł się dzisiaj do wspólnot, w których mamy pod tysiąc osób. Dlatego jest to dla nas wielka radość. To jest najważniejsze dzisiaj – każdemu człowiekowi dawać nadzieję, która pochodzi ze Słowa Bożego, która pochodzi od Boga samego, i dawanie świadectwa radości tym, do których idziemy, których spotykamy – mówił ks. Buras.

>>> Dr Wanda Błeńska świadkiem wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego

Na spotkanie przyjechali misjonarze, misjonarki, wolontariusze i osoby świeckie, grupy róż Żywego Różańca, Misyjnego Apostolstwa Chorych, referenci i referentki misyjne oraz klerycy z kół misyjnych, a także osoby, którym bliskie są sprawy misji, w sumie ponad 500 osób.

Do otaczania troską misji włączeni są szczególnie członkowie róż różańcowych w myśl założycielki dzieła Pauliny Jaricot, o której beatyfikację trwa modlitwa, zwłaszcza podczas nocnego czuwania.

Sesję misjologiczną oraz czuwanie zorganizowała Papieska Unia Misyjna. Jej celem jest formacja misyjna kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych, seminarzystów, świeckich animatorów misyjnych, a za ich pośrednictwem kształtowanie świadomości misyjnej katolików.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze