Fot. PAP/EPA/MURTAJA LATEEF

Kard. Sako: po zamieszkach święta w żałobie

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W tegoroczne Boże Narodzenie nie będzie świątecznych festynów i wielkich uroczystości – ogłosił patriarcha Kościoła chaldejskiego, głównego wyznania chrześcijańskiego w Iraku.

>>>Irak:fundamentalizm niszczy chrześcijan
Kard. Louis Sako postanowił przyłączyć się w ten sposób do żałoby, w której pogrążonych jest wiele irackich rodzin. Od października na skutek brutalnego tłumienia protestów społecznych zginęło już 430 osób, 20 tys. zostało rannych – podaje agencja AFP, powołując się na źródła policyjne i medyczne.

>>>Papież: chciałbym w przyszłym roku pojechać do Iraku

Kard. Sako oświadczył, że decyzja ta jest podyktowana solidarnością i współczuciem względem rodzin, które straciły najbliższych. W te święta nie będzie choinek, odwołaliśmy uroczystość w patriarchacie, będziemy trwać na modlitwie za ofiary – powiedział chaldejski patriarcha.

Fot. PAP/EPA/MURTAJA LATEEF

Trwające od ponad dwóch miesięcy demonstracje są reakcja na panującą w Iraku korupcję i obojętność klasy politycznej na los zwykłych obywateli. Niektórzy z demonstrantów domagają się również równouprawnienia wszystkich obywateli bez względu na wyznanie. Chrześcijan w Iraku jest dziś od 400 do 500 tys. Przed obaleniem reżimu Saddama Husajna było ich 1,5 mln.

Zobacz także
Wasze komentarze