Obrazek poglądowy/Fot. PAP/EPA/DAVID CHANG

Nowy Rok nie wszędzie 1 stycznia

Nowy Rok nie wszędzie zaczyna się 1 stycznia. W różnych krajach i kulturach przypada w innym czasie niż u nas, a to ze względów kulturowych i religijnych. Na przykład mieszkańcy regionu Południowego Pacyfiku i Etiopii na rozpoczęcie nowego roku poczekają jeszcze sześć miesięcy.

1 stycznia w zachodnim kręgu kulturowym

W Cesarstwie Rzymskim początek roku został przeniesiony z 1 marca na 1 stycznia w 153 r. przed  Chr., gdy w wyniku szczególnych okoliczności zostali zaprzysiężeni dwaj nowi konsulowie – najwyżsi urzędnicy rzymscy. I tak już zostało, a potwierdziła to reforma kalendarza, przeprowadzona przez Juliusza Cezara w 45 r. przed Chr., choć w niektórych prowincjach Imperium Romanum jeszcze długo nowy rok obchodzono 1 marca.  Przetrwało to z przerwami wiele wieków, ale dopiero w 1691 r. Innocenty XII ostatecznie ustalił „chrześcijański” początek roku na 1 stycznia kalendarza gregoriańskiego. Pierwsi chrześcijanie za początek roku uważali święto Trzech Króli (6 stycznia) lub Narodzenia Pańskiego (25 grudnia). Kościół katolicki obchodzi w dniu 1 stycznia uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Od 1968 na mocy rozporządzenia Pawła VI  jest to również Światowy Dzień Pokoju.

10 lutego 2024: Chiny

Chiński Nowy Rok, Chunjie, jest w tym regionie świata uważany za najważniejsze święto państwowe. Data jest obliczana zgodnie z tradycyjnym chińskim kalendarzem księżycowo-słonecznym i przypada na nów księżyca między 21 stycznia a 21 lutego. W 2024 roku będzie to 10 lutego i rozpocznie się wtedy Rok Smoka. W Chińskiej Republice Ludowej Nowy Rok obejmuje trzy dni świąteczne, ale tradycyjnie jest ich piętnaście, a pięć-osiem dni jest zwykle wolnych od pracy. Nowy Rok zakończy się 15. dnia Festiwalem Latarni. Początek roku obchodzony jest z fajerwerkami, tańcami smoków i lwów.

EPA/WU HONG

28 czerwca 2024: Południowy Pacyfik 

Noworoczne święto nowozelandzkich Maorysów i innych ludów polinezyjskich na południowym Pacyfiku nosi nazwę Matariki, nawiązującą do gromady gwiazd Plejad. Kiedy Plejady i sąsiedni Rigel, najjaśniejsza z gwiazd w gwiazdozbiorze Oriona, wschodzą  na nocnym niebie na krótko przed wschodem słońca w lecie, w kalendarzu Maorysów oznacza to, że stary rok się kończy, a zaczyna nowy. Obchody Nowego Roku, które wówczas mają miejsce, różnią się dokładną datą. Matariki jest oficjalnym świętem państwowym od 2022 roku. W 2024 roku będzie to 28 czerwca.

8 lipca: islam

W kalendarzu muzułmańskim rok zaczyna się od miesiąca muharram, w którym – według wyznawców islamu – Mahomet uciekł z Mekki do Medyny, toteż jest to bardzo ważny dzień w tej religii. Według kalendarza chrześcijańskiego nastąpiło to w 622 roku i obecnie nowy rok muzułmański 1446 rozpocznie się 8 lipca. Ponadto na początku roku swoje główne święto obchodzą szyici. W ciągu pierwszych dziesięciu dni muharramu obchodzą oni rytuały Aszura, w których procesjami i przedstawieniami pasyjnymi upamiętniają śmierć Imama Husaina ibn Alego w bitwie pod Karbalą. Kalendarz islamski jest księżycowy i składa się z 12 miesięcy trwających 29 lub 30 dni; jest on o około 11 dni krótszy od kalendarza gregoriańskiego, który jest słoneczny.

fot. PAP/Michał Zieliński

11 września: Koptowie i Etiopczycy 

Koptowie, największa społeczność chrześcijańska w Egipcie, świętują Nowy Rok późnym latem. Rok koptyjski rozpoczyna się świętem Nairuz, pierwszego dnia miesiąca thout. Kalendarz koptyjski wywodzi się z kalendarza egipskiego, a jego początki sięgają V wieku przed Chr., można go zatem uznać za najstarszy wciąż używany system kalendarzowy na świecie.

>>> Wytatuowani chrześcijanie [MISYJNE DROGI]

11 września rozpoczyna Nowy rok również około 100 milionów Etiopczyków. Ten wschodnioafrykański kraj ma swój własny kalendarz, będący odmianą kalendarza koptyjskiego i jest około 7 lat i 8 miesięcy opóźniony w stosunku do gregoriańskiego. W związku z tym w Etiopii rozpocznie się za ponad 8 miesięcy rok 2017. Tradycyjnie dzieci wręczają swoim rodzicom bukiet kwiatów, a one otrzymują nowe ubrania.

4 października 2024: judaizm

Żydzi świętują początek roku pierwszego dnia siódmego miesiąca swego kalendarza – tiszri. Przypada on zawsze we wrześniu lub w pierwszej połowie października. Jest to święto Rosz ha-Szana, czyli dosłownie „początek roku”. Rozpoczyna ono dziesięć dni obchodów, których kulminacją jest Jom Kipur (Dzień Pojednania) – najważniejsze święto żydowskie. Według kalendarza żydowskiego rok 2024 oznacza początek roku 5785 po stworzeniu świata. Ponieważ daty są obliczane zgodnie z rytmem księżyca, jest to święto ruchome: w 2024 roku obchody Nowego Roku rozpoczną się w wieczór poprzedzający  4 października. Oprócz dęcia w róg, zwany szofar, podczas nabożeństwa religijnego, główne zwyczaje Rosz ha-Szana obejmują obfite domowe posiłki z dużą ilością słodkich potraw oraz składanie prywatnych rocznych ślubów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze