O. Jean Bukuru: zmuszano nas do pracy niewolniczej
O. Jean rozpoczął od wzruszającego śpiewu pieśni, którą modlił się w czasie swojej niewoli. Wspominał traumatyczne wydarzenia, których nadal doświadczają ludzie żyjący w Afryce. W czasie uwięzienia był m.in. świadkiem brutalnego morderstwa chłopców, którzy odważyli się podjąć próbę ucieczki.
– Jako były niewolnik proszę was o to, abyście podzielili się swoją wolnością, wsparli naszą pracę w przywracaniu wolności tym, którzy zostali sprzedani – apelował misjonarz.
Spotkanie odbyło się w ramach akcji Wolni-Niewolni – kampanii przeciwko handlowi ludźmi w Afryce we współpracy z Pomocą Kościołowi w Potrzebie. Osobistego błogosławieństwa akcji udzielił papież Franciszek. Z ramienia Pomocy Kościołowi w Potrzebie mszę o godz. 12.00 wraz z o. Dieu oraz ks. Januszem Kumalą MIC, kustoszem sanktuarium, koncelebrował ks. Paweł Kaczmarczyk. O pracy misjonarzy w Afryce i pomocy ofiarom niewolnictwa opowiadał także tłumacz, wolontariusz towarzyszący zakonnikowi, pan Radosław Malinowski.
O. Jean de Dieu należy do Zgromadzenia Misjonarzy Afryki (ojcowie biali) założonego przez arcybiskupa Algieru, późniejszego kardynała Karola Lavigerie w 1868 r., a zatwierdzonego przez Stolicę Apostolską w 1908 r. Studiował między innymi w Ghanie, Zambii i Jerozolimie, gdzie otrzymał święcenia diakonatu w 2010 r. W 2011 r. został wyświęcony na prezbitera i do 2013 r. pracował w parafii w Mozambiku jako proboszcz. Obecnie kończy studia w Nairobi na kierunku stosunki międzynarodowe. Zasiada też w Radzie Nadzorczej HAART Kenya – organizacji, która zajmuje się zwalczaniem niewolnictwa i udzielaniem pomocy ofiarom tego procederu w krajach Afryki.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera uchodźców i prześladowanych chrześcijan, zapewniając pomoc materialną i duszpasterską. Do działań prowadzonych przez PKwP należy wspieranie budowy kościołów, seminariów duchownych i kapłanów, wydawanie i kolportaż Biblii dla dzieci oraz katechizmu, pomoc siostrom klauzurowym, wspieranie renowacji klasztorów, kaplic i kościołów przyklasztornych, finansowanie zakupu środków transportu potrzebnych do pełnienia służby duszpasterskiej. Sekcja Polska Pomocy Kościołowi w Potrzebie powstała w 2006 r. W 2011 r. papież Benedykt XVI podniósł dzieło ojca Werenfrieda do rangi Fundacji Papieskiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |