Fot. Facebook/Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

O. Jean Bukuru: zmuszano nas do pracy niewolniczej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
„Pewnej nocy, kiedy byłem już w seminarium, grupa mężczyzn wtargnęła do pomieszczenia, gdzie spaliśmy i porwała nas do swojej bazy w lesie. Zmuszono nas do pracy niewolniczej” – opowiadał o. Jean de Dieu Bukuru, misjonarz, który w niedzielę 23 czerwca głosił świadectwo w czasie wszystkich mszy w bazylice.

O. Jean rozpoczął od wzruszającego śpiewu pieśni, którą modlił się w czasie swojej niewoli. Wspominał traumatyczne wydarzenia, których nadal doświadczają ludzie żyjący w Afryce. W czasie uwięzienia był m.in. świadkiem brutalnego morderstwa chłopców, którzy odważyli się podjąć próbę ucieczki.

– Jako były niewolnik proszę was o to, abyście podzielili się swoją wolnością, wsparli naszą pracę w przywracaniu wolności tym, którzy zostali sprzedani – apelował misjonarz.

Fot. Facebook/Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Spotkanie odbyło się w ramach akcji Wolni-Niewolni – kampanii przeciwko handlowi ludźmi w Afryce we współpracy z Pomocą Kościołowi w Potrzebie. Osobistego błogosławieństwa akcji udzielił papież Franciszek. Z ramienia Pomocy Kościołowi w Potrzebie mszę o godz. 12.00 wraz z o. Dieu oraz ks. Januszem Kumalą MIC, kustoszem sanktuarium, koncelebrował ks. Paweł Kaczmarczyk. O pracy misjonarzy w Afryce i pomocy ofiarom niewolnictwa opowiadał także tłumacz, wolontariusz towarzyszący zakonnikowi, pan Radosław Malinowski.

O. Jean de Dieu należy do Zgromadzenia Misjonarzy Afryki (ojcowie biali) założonego przez arcybiskupa Algieru, późniejszego kardynała Karola Lavigerie w 1868 r., a zatwierdzonego przez Stolicę Apostolską w 1908 r. Studiował między innymi w Ghanie, Zambii i Jerozolimie, gdzie otrzymał święcenia diakonatu w 2010 r. W 2011 r. został wyświęcony na prezbitera i do 2013 r. pracował w parafii w Mozambiku jako proboszcz. Obecnie kończy studia w Nairobi na kierunku stosunki międzynarodowe. Zasiada też w Radzie Nadzorczej HAART Kenya – organizacji, która zajmuje się zwalczaniem niewolnictwa i udzielaniem pomocy ofiarom tego procederu w krajach Afryki.

Fot. Facebook/Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera uchodźców i prześladowanych chrześcijan, zapewniając pomoc materialną i duszpasterską. Do działań prowadzonych przez PKwP należy wspieranie budowy kościołów, seminariów duchownych i kapłanów, wydawanie i kolportaż Biblii dla dzieci oraz katechizmu, pomoc siostrom klauzurowym, wspieranie renowacji klasztorów, kaplic i kościołów przyklasztornych, finansowanie zakupu środków transportu potrzebnych do pełnienia służby duszpasterskiej. Sekcja Polska Pomocy Kościołowi w Potrzebie powstała w 2006 r. W 2011 r. papież Benedykt XVI podniósł dzieło ojca Werenfrieda do rangi Fundacji Papieskiej.

Zobacz także
Wasze komentarze