WIDOK NA GRUZY KOŚCIOŁA TAL NASRI W DOLINIE CHABUR NA PÓŁNOCY SYRII, FOT. MURTAJA LATEEF, PAP/EPA.

Wojna w Syrii: rozpoczyna się 10 rok syryjskiej Kalwarii

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Dziesiąty rok wojny w Syrii rozpoczął się 15 marca. Nuncjusz apostolski w tym kraju kard. Mario Zenari przypomina, że w tym czasie ponad połowa mieszkańców kraju musiała opuścić swe domy, nieznana jest dokładna liczba ofiar śmiertelnych, zaś 11 mln ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej.
Syria jest dziś „współczesną Kalwarią”, uważa papieski dyplomata, który przebywa na placówce w Syrii od 2008 r.

Ta „długa Kalwaria” trwa od 2011 r., przypomina 74-letni hierarcha. Opowiada, że rok później pewien zakrystian z Homs zapytał proboszcza, gdzie ma przygotować symboliczną Kalwarię na liturgię Wielkiego Piątku.

– Proboszcz odpowiedział, by wziął długi sznur i obszedł zniszczone dzielnice, otoczył tę strefę i umieścił napis: „Kalwaria”. Dziś ten sznur powinien być długi na tysiące kilometrów, aby objąć tę współczesną Kalwarię, jaką jest Syria – wskazał kard. Zenari w rozmowie z włoską agencją SIR, powołując się na słowa Blaise’a Pascala: „Agonia Chrystusa trwa do końca świata”.

Dodał, że jerozolimska Droga Krzyżowa (Via Dolorosa) liczy kilkaset metrów, a ta w Syrii długie kilometry.

>>> W DNA tego miasta wpisana jest droga krzyżowa

Pomyślmy o wszystkich mieszkańcach Idlibu, którzy w tym czasie uciekają na północ. Wielu z nich ucieka już więcej niż dziesiąty raz. Nie wiedzą dokąd pójść – wskazał zatroskany nuncjusz.

Zobacz także
Wasze komentarze