islam

fot. Pexels

Palestyna: podpalono meczet na Zachodnim Brzegu

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

27 lipca w nocy nieznani sprawcy podpalili meczet w Al-Bira koło Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu, a na jego ścianach umieścili nienawistne napisy po hebrajsku. Pożar ugaszony przez ludzi z sąsiedztwa oraz strażaków, wyrządził szkody rzeczowe. Nikt nie ucierpiał – poinformowały media palestyńskie i włoskie.

 

„Ziemia Izraela dla ludu Izraela” – głosi jedno z graffiti. Przypuszcza się, że pożar mogły spowodować kręgi izraelskich osadników. Palestyńska policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie.

Informujące o tym agencje podkreślają, że w ostatnich dniach doszło do kilku innych zamieszek i ataków na Zachodnim Brzegu.

>>> Afganistan: w ataku na meczet zginęło ponad 30 osób

Zamach potępił izraelski minister gospodarki Amir Perec.  Powiedział, że „wirus nienawiści, podobnie jak koronawirus, jest wrogiem wszystkich religii i narodów świata”.

– Kryminaliści i hejterzy, którzy spalili meczet i usiłowali podpalić cały teren, muszą zostać postawieni przed sądem – stwierdził minister.

Według izraelskiej organizacji praw człowieka Tag Meir ostatnie akty przemocy są związane z żydowskim dniem pamięci Tisza be-Aw, który rozpoczyna się wieczorem 29 lipca i upamiętnia rocznicę zburzenia pierwszej i drugiej świątyni jerozolimskiej. Organizacja tłumaczy, że podpalenie w Al-Bira jest jednym z szeregu zamachów, których z okazji tego dnia dokonują radykalni osadnicy i ekstremiści na Arabach i ich własności. Od 2009 r. podpalono lub zbezczeszczono 60 meczetów, kościołów i klasztorów, twierdzi Tag Meir.

Zobacz także
Wasze komentarze