fot. PDM

Papieskie Dzieła Misyjne są jak dziurawa kieszeń. Ale to bardzo dobrze!

Już w tę niedzielę (23 października) przeżywać będziemy Niedzielę Misyjną, która rozpocznie w Kościele Tydzień Misyjny. Tegoroczne hasło Tygodnia, wybrane przez papieża Franciszka, brzmi: „Będziecie moimi świadkami”. (Dz 1, 8). Światowy Dzień Misyjny swoje miejsce w kalendarzu Kościoła powszechnego ma już niemal od 100 lat.

Światowy Dzień Misyjny ustanowiony został 14 kwietnia 1926 roku przez papieża Piusa XI i każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie jest obchodzony w przedostatnią niedzielę października. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień. Z okazji Światowego Dnia Misyjnego wydawane są papieskie orędzia, ukazują się regularnie od pontyfikatu Pawła VI.

Pieniądze. Są ważne, ale to nie wszystko

Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Organizowane są też wydarzenia uwrażliwiające na potrzeby misji oraz przypominające o powszechnym powołaniu do głoszenia Ewangelii. Aktualnie na misjach posługuje 1743 polskich misjonarzy i misjonarek. Najwięcej – w Brazylii, Boliwii, Argentynie, Kamerunie i w Kazachstanie. Na misjach dominują osoby zakonne: 787 zakonników i 629 – sióstr zakonnych, poza tym posługuje 287 księży diecezjalnych. Na misjach pracuje też 40 osób świeckich.

>>> Orędzie na Światowy Dzień Misyjny 2022

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce w tym roku sfinansowały projekty na kwotę ponad miliona dolarów (to w przeliczeniu niemal 4 miliony 900 tysięcy złotych) – poinformował w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej ks. Jarosław Tomaszewski – sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. Dokładnie chodzi o kwotę 1 024 202,71 dolarów, z czego 805 153,97 przeznaczono na projekty w krajach afrykańskich i azjatyckich. Z tego największa część funduszy – bo 621 335,74 dolarów – przeznaczona zostały na projekty realizowane w Afryce (Burundi i Liberia). Środki przeznaczone na pomoc Burundi zostaną wykorzystane m.in. na remont kościoła parafialnego w Gisyo, odbudowę klasztoru sióstr Bene-Tereziya w Murehe, budowę domów parafialnych w Mwika i Gatabo oraz klasztoru braci Bene Paulo w Kirambi. Z kolei 219 048,74 dolarów przeznaczono na pomoc w utrzymaniu domów studenckich w Rzymie dla kleryków misyjnych i sióstr zakonnych.

Konferencja prasowa przed 96. Światowym Dniem Misyjny, fot. PDM Polska

Takie projekty mają szansę być realizowane między innymi dzięki wsparciu finansowemu, którego udzielają wierni. Z tych środków utrzymywani są księża i katechiści pracujący na terenach misyjnych, zarówno misjonarze pochodzący z Europy (w tym z Polski), jak i miejscowi kapłani. Z tej pomocy korzystają też ci, którzy pracują na obszarach podlegających Dykasterii ds. Ewangelizacji, z których pochodzą prośby w formie projektów. Są one kierowane do Sekretariatu Generalnego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w Rzymie. Dotyczą najczęściej pomocy przy budowie lub remoncie kościoła. Odnosząc się do wcześniej przywołanych sum, ks. Jarosław Tomaszewski zażartował i porównał Papieskie Dzieła Misyjne do dziurawej kieszeni. – Mają do niej trafić pieniądze, ale zaraz z niej „wylecieć”. I trafić do Azji czy Afryki, czy innych terenów misyjnych – dodał.

Misyjny nakaz

– Pieniądze to jednak nie wszystko – podkreśla ks. Maciej Będziński. – Bardzo ważne jest to, by o misjach myśleć też w naszych modlitwach. Nie bez powodu papieska intencja modlitewna na październik dotyczy misji i misjonarzy – dodał dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Z kolei przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji biskup Jan Piotrowski zauważył, że Pan Jezus, posyłając apostołów, zlecił im przede wszystkim świadectwo wiary, które wynika z głoszonej Dobrej Nowiny. – Należy pamiętać o nakazie misyjnym z Ewangelii św. Mateusza: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. W nim zawiera się cała teologia tego polecenia. Kościół wierny poleceniu Chrystusa, głosi Ewangelię i nie przestaje jej głosić w XXI wieku. Jest dziełem całego Kościoła i wszystkich ochrzczonych – zaznaczył.

>>> Misyjność – co to w ogóle znaczy? Wyjaśniamy punkt po punkcie

ks. Jarosław Tomaszewski, fot. PDM

Duchowny dodał, że „jako chrześcijanie wszyscy jesteśmy wezwani do przeżywania wiary na sposób misyjny. Misja jest działalnością Kościoła, wypływa z wiary, która umacnia się, gdy jest przekazywana. Współczesny człowiek bardziej słucha świadków niż nauczycieli – podkreślił bp Piotrowski. Zwrócił też uwagę, że pierwszą ziemią misyjną jest ludzkie serce.

– Misje nie mają strategii, bo to nie jest ludzkie dzieło. Przede wszystkim trzeba być posłusznym Duchowi Świętemu – dodał biskup Jan Piotrowski. Przypomniał też historię błogosławionego Pawła Manny – włoskiego pisarza, który został misjonarzem w Mjanmie. Późniejszy założyciel Papieskiej Unii Misyjnej, który w Mjanmie swoich współbraci pytał, jak dobrze wypełnił misyjne powołanie, usłyszał: „Bądź posłuszny natchnieniom Ducha Świętego”. – Misja nie jest propozycją samego misjonarza czy misjonarki, ale propozycją Boga umocnioną łaską Ducha Świętego – wyjaśnił przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Pokusa skupienia się na sobie

Obecna sytuacja ekonomiczno – społeczna nie sprzyja misjom. – Stoimy w obliczu kilku poważnych wyzwań. Drożyzna, kryzys energetyczny, wojna. W takich warunkach szybko można ulec pokusie autoreferencyjności, czyli skupianiu się na sobie – podkreślał ks. Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, a przez osiem lat misjonarz w Urugwaju. -Wielu z nas, co po części zrozumiałe, przede wszystkim będzie troszczyć się o zapewnienie sobie i swoim bliskim najpilniejszych potrzeb. W Kościele jednak nie możemy tak myśleć. Kościół, który jest autoreferencyjny wchodzi w fazę zaniku. Kościół, który nie myśli wyłącznie o sobie, który jest misyjny, jest ożywiony – wyjaśniał. I dodał, że „pokonamy pokusę skupiania się na sobie – wychodząc z siebie”. Ks. Tomaszewski przypomniał ewangeliczną przypowieść o gospodarzu i jego spichlerzu. Jezus napomniał go wtedy, że myślenie wyłącznie o sobie szybko może doprowadzić do dużej straty. – Zacznij się dzielić – wtedy zyskasz – dopowiedział duchowny.

Dobra ku temu okazja już w najbliższą niedzielę – w 96. Światowy Dzień Misyjny. O godzinie 7:00 w TVP1 będzie transmitowana msza święta z krakowskich Łagiewnik, w której uczestniczyć będą pracownicy Papieskich Dzieł Misyjnych. Z kolei o godzinie 21:00 w Apelu Jasnogórskim w kaplicy Cudownego Obrazu uczestniczyć będzie dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce oraz wszyscy sekretarze dzieł.

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce proponują, by każdy dzień Tygodnia Misyjnego był poświęcony poszczególnym grupom. Poniedziałek – rodziny, wtorek – dzieci, środa – księża i konsekrowani, czwartek – Róże Żywego Różańca, piątek – chorzy i cierpiący, sobota – wolontariusze misyjni. W misyjnych materiałach liturgicznych na Tydzień Misyjny (dostępnych na stronie Papieskich Dzieł Misyjnych) znaleźć można zaproponowany tekst modlitwy na każdy dzień, komentarze i modlitwy wiernych codziennej Eucharystii, adorację z bł. Pauliną Jaricot.

Boliwia, fot. ks. Tomasz Denicki
Jamajka, fot. Marta Socha
Mongolia, fot ks T Atłas
Sudan, fot. Misjonarze Kombonianie
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze