Fot. pixabay

Polski misjonarz w Brazylii: Boże Narodzenie w dzielnicach biedy jest pełne radości

Święta Bożego Narodzenia w dzielnicach biedy w Manaus są pełne radości; to okazja do dobrej zabawy, gra muzyka, często podaje się alkohol – powiedział w rozmowie z PAP ks. Sławomir Drapiewski, salezjanin pracujący w stolicy brazylijskiego stanu Amazonia.

W dzielnicach ubogich w Manaus, stolicy Amazonii, podczas Bożego Narodzenia zwyczajowo wieczorem idzie się na mszę, a około północy organizuje się uroczyste kolacje dla rodzin, podczas których m.in. rozdaje się prezenty dzieciom. – Nie możemy jednak zapomnieć, że w Brazylii jest inna kultura, tu jest więcej spontaniczności, radości. No i klimat tropikalny, stale jest gorąco. O ile w Polsce jest refleksyjnie, to tu musi być zabawa, więc podczas kolacji gra muzyka, często podaje się alkohol. To czas bardzo rodzinny – powiedział ksiądz Stanisław Drapiewski z salezjańskiej misji w Manaus Dom Bosco.

Manaus było jednym z centrów drugiej fali pandemii koronawirusa w Brazylii, do której doszło na początku 2021. Rozprzestrzeniał się wtedy wariant P.1., odkryty właśnie w Amazonii. Święta w 2020 r. były jak krótka „odwilż”. – Ludzie zaczęli robić imprezy bez maseczek, a jest obowiązek ich noszenia wszędzie – także na ulicach. Oczywiście były imprezy, zwłaszcza podczas sylwestra. I zaraz po tym był wybuch nowej fali – wspominał salezjanin. Podkreślił, że w tym roku okres przedświąteczny nie różni się wiele od czasów sprzed pandemii. „Jak zwykle jest szał zakupów” – dodał.

>>> Mjanma: Boże Narodzenie w dżungli

Foto: Vandeville Eric/ABACA/PAP

Zakupy przedświąteczne to jednak także czas, kiedy na ulicach grasuje znacznie więcej kieszonkowców niż zwykle.

Poza tym wiele osób dostaje tzw. trzynastą wypłatę, czyli mają więcej pieniędzy. W efekcie rabusie zbierają większe żniwo. Częściej dochodzi do napadów na ulicach, ale także drobnych kradzieży. Pomijając to, przestępczość jest cały czas obecna w Manaus, zwłaszcza handel narkotykami. W tym procederze nigdy nie ma przerwy – zaznaczył.

W amazońskiej metropolii dzielnice dla ubogich nazywa się „zona vermelha”, czyli „strefa czerwona”. –To jest określenie ogólne dla niebezpiecznych miejsc. W pobliżu Colegio Dom Bosco znajduje się dzielnica Bairro do Ceu, wybudowana na palach nad Amazonką. W Manaus istnieje też zjawisko „invasao”, czyli „inwazje” – są to zbiorowiska prowizorycznych domów budowanych bez pozwolenia, często przez gangi. Nazwa odnosi się do tego, że zajmują czyjś teren – wskazał ks. Drapiewski.

>>> Brazylia: w Amazonii żyje w izolacji około 50 ludów indiańskich

W każde święta salezjańska misja w Manaus organizuje pomoc dla najbiedniejszych rodzin. Przygotowywane są paczki żywnościowe, ze środkami higienicznymi i z prezentami dla dzieci.

Salezjanie wspierani są przez różne organizacje z Polski. Jedną z nich jest salezjański wolontariat misyjny Młodzi Światu z Krakowa.

W czasie świąt rozdajemy paczki żywnościowe i ze środkami higienicznymi dla ponad 100 rodzin. 200 dzieciaków otrzymuje prezenty zebrane lub zakupione z datków przekazanych z Polski. Paczki trafiają też do mieszkańców interioru, jak i małych biednych wiosek w pobliżu Manaus – wyjaśnił ks. Drapiewski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze