materiały organizatorów

Poznań: odbędzie się uroczysta msza św. w 5 rocznicę śmierci Wandy Błeńskiej

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Pod przewodnictwem abp Stanisława Gądeckiego, w parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza (na ul. Nowina 1) odbędzie się uroczysta msza św. w 5. rocznicę śmierci (27 listopada) Wandy Błeńskiej – poznańskiej kandydatki na ołtarze. 

Po mszy św. tradycyjnie, Akademickie Koło Misjologiczne zaprasza na różaniec przy grobie Wandy Błeńskiej (tuż obok kościoła). W imieniu organizatorów, serdecznie zapraszamy!

materiały organizatorów

***

Wanda Błeńska urodziła się w Poznaniu w 1911 r. Od dziecka marzyła o tym, by zostać lekarzem na misjach. W 1951 r. rozpoczęła pracę wśród trędowatych w Bulubie w Ugandzie. Spędziła tu blisko 43 lata. Powołała do życia centrum szkolenia asystentów medycznych w zakresie diagnozowania i leczenia trądu (dziś ośrodek szkoleniowy nosi jej imię). Została jednym z najlepszych specjalistów na świecie w dziedzinie leczenia trądu. Oprócz kompetencji zawodowych zdobyła serca Ugandyjczyków swoim podejściem do chorych. Nazwano ją Matką Trędowatych. Dzięki swej pracy pomogła przełamać społeczny lęk przed chorymi na trąd. Podjęła wiele działań, by przywrócić im poczucie godności. Zmarła w Poznaniu 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat. Za kilka miesięcy minie pięć lat od jej śmierci.

Zobacz także
Wasze komentarze