Sesja misjologiczna na Jasnej Górze: gdzie leży serce Kościoła misyjnego?
„Wierzę w Kościół Chrystusowy” – to hasło dorocznej sesji misjologicznej i czuwania Papieskiej Unii Misyjnej, które odbędą się na Jasnej Górze 26-27 listopada – poinformowały w czwartek PAP Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce.
Czuwanie modlitewne w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej i poprzedzająca je sesja misjologiczna są okazją do pogłębiania misyjnej formacji – zaznaczył dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) ks. Maciej Będziński.
Doroczne spotkanie będzie przebiegało pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
Na wydarzenie na Jasnej Górze zaproszeni są członkowie i sympatycy Papieskiej Unii Misyjnej – kapłani, klerycy z kół misyjnych, osoby konsekrowane, świeccy animatorzy misyjni, a także przedstawiciele róż Żywego Różańca i Misyjnego Apostolstwa Chorych.
>>> Spotkanie misjonarzy posługujących w Kamerunie
Sesję misjologiczną rozpocznie 26 listopada msza św. o godz. 13.30 w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, której będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej, przewodniczący Komisji Misyjnej KEP.
Sesja misjologiczna
Następnie w sali o. Kordeckiego rozpocznie się sesja misjologiczna. Wykłady „Papieska Unia Misyjna sercem Kościoła misyjnego” – wygłosi o. prof. Dinh Anh Nhue Nguyen, sekretarz generalny Papieskiej Unii Misyjnej. Na temat bł. Marii Teresy Ledóchowskiej patronki współpracy misyjnej i zasług rodziny Ledóchowskich dla Kościoła powszechnego będzie mówiła s. Kazimiera Serafin ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego (werbistki). Ks. Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy PDRW (Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary) i PDPA (Papieskiego Dzieła Św. Piotra Apostoła) podejmie temat Kościoła katolickiego w Urugwaju.
Druga część spotkania rozpocznie się o godzinie 21.00 „Apelem jasnogórskim” w kaplicy Matki Bożej. Modlitwę różańcową poprowadzą studenci z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, a świadectwem podzieli się dominikanka s. Jana Dziedzic.
Unia Misyjna powstała z inicjatywy bł. Pawła Manny w 1916 r. we Włoszech. Do rangi dzieła papieskiego została podniesiona w 1922 r. W Polsce zatwierdziła ją w 1924 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jej celem jest formacja misyjna kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych, seminarzystów, świeckich animatorów misyjnych, a za ich pośrednictwem kształtowanie świadomości misyjnej katolików.
>>> Misje na świecie: nowe modele ewangelizacji [ANALIZA]
Papieskie Dzieła Misyjne to instytucja podlegająca papieżowi i wspierająca misjonarzy i ich podopiecznych. Papieskie Dzieła Misyjne (PDM) – Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary (PDRW), Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła (PDPA), Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD) i Papieska Unia Misyjna (PUM) powstały w XIX i w XX w. i mają za cel budzenie świadomości misyjnej wśród dorosłych, młodzieży, dzieci i duchowieństwa.
W Polsce PDM zaczęły się rozwijać po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. W czasach PRL-u oficjalnie mogły się odrodzić dopiero od 1970 r., osobowość prawną, struktury krajowe i diecezjalne mają od 1989 r.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |