fot. EPA/M.A.PUSHPA KUMARA

Sri Lanka wspomina ofiary zamachów

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Arcybiskup Colombo, kard. Malcolm Ranjith zachęcił swoich rodaków do oddania czci ofiarom ubiegłorocznych zamachów terrorystycznych, dokonanych przez fundamentalistów islamskich.

W Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia 2019 na skutek zamachów na trzy kościoły i trzy luksusowe hotele na Sri Lance zginęło blisko 300 osób, a 500 zostało rannych. Wśród ofiar byli nie tylko katolicy, ale także muzułmanie, hindusi i buddyści.

21 kwietnia uczcijmy ich pamięć dwoma minutami milczenia o godz. 8.47, zapalmy lampę lub świecę. (kard. Ranjith)

Kardynał dodał, by zrobić to zgodnie ze swoją tradycją religijną. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, nie odbędą się wszystkie uroczystości zaplanowane dla upamiętnienia ofiar zamachów w ubiegłoroczną Wielkanoc. Według stanu na 17 kwietnia w Sri Lance było 238 przypadków zachorowań, siedem osób zmarło. Obywatele będą mieli jednak możliwość oglądania transmisji telewizyjnych z wydarzeń rocznicowych, zorganizowanych tylko w ograniczonym kręgu osób.

Sir Lanka, fot. EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

W Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia w ub. roku dziewięciu terrorystów z miejscowego ugrupowania terrorystycznego “National Thowheed Jamath“ dokonało samobójczych zamachów na trzy kościoły: dwa katolickie i jeden ewangelicki oraz na trzy luksusowe hotele. Śmierć poniosło 279 osób, w tym 37 cudzoziemców, 500 osób zostało rannych. Do eksplozji doszło w godzinach 8.45 do 9.30. Katolickie kościoły św. Sebastiana w Negombo i sanktuarium św. Antoniego w Kolombo, zostały już ponownie konsekrowane i są dostępne dla wiernych, prace remontowe protestanckiego kościoła Syjonu w Batticaloa jeszcze trwają.

Zobacz także
Wasze komentarze