Befasy

fot. ks. Dawid Stelmach

Sukces akcji „Chatka Medyka”. Wybudowano przychodnię w Befasy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Na Madagaskarze w placówce prowadzonej przez misjonarzy oblatów w wiosce Befasy wybudowano przychodnię medyczną. Było to możliwe także dzięki Państwa wsparciu. Projekt „Chatka Medyka” koordynowany był przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Oblaci prowadzą swoją misję w Befasy od 2016 r. W zeszłym roku dzięki wsparciu archidiecezji poznańskiej, anonimowych Przyjaciół Misji i innych darczyńców wybudowano nową szkołę i kościół. Ukoronowaniem dotychczasowych starań jest przychodnia medyczna, która dzisiaj została poświęcona. Na uroczystościach obecny jest między innymi ks. Dawid Stelmach, który w archidiecezji poznańskiej odpowiada na misje oraz wolontariusze z Fundacji Redemptoris Missio.

Befasy

fot. ks. Dawid Stelmach

Żywy pomnik

Wsparcie dla dzieła misyjnego w Befasy jest chęcią podziękowania za 1050 lat istnienia archidiecezji poznańskiej. Jak powiedział na konferencji prasowej koordynator wydarzenia – ks. Dawid Stelmach:

Z okazji ubiegłorocznego jubileuszu 1050-lecia naszej archidiecezji postanowiliśmy postawić żywy pomnik, który będzie służył Kościołowi na misjach, by w symboliczny sposób okazać wdzięczność misjonarzom, dzięki którym chrześcijaństwo dotarło do Polski.

Do tej pory wybudowano już kościół i szkołę, w której aktualnie uczy się już ponad 300 dzieci.

>>> Befasy – misja z przyszłością!

Oprócz tego, aby ułatwić mieszkańcom dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, postanowiono uruchomić projekt „Chatka Medyka”. Przychodnia ma być miejscem, gdzie Malgasze będą mogli uzyskać pomoc medyczną. Projekt był koordynowany przez Fundację „Redemptoris Missio”, ale środki na ten cel płynęły również za pośrednictwem naszego portalu.

Madagaskar nadal pozostaje jednym z najbiedniejszych państw świata, co bezpośrednio objawia się złym stanem zdrowia jego obywateli.

fot. ks. Dawid Stelmach

Według statystyk żyją oni o 18 lat krócej niż Europejczycy. Wynika to m.in. z fatalnego dostępu do opieki zdrowotnej. Na jednego malgaskiego lekarza przypada aż 6250 pacjentów, dla porównania w Polsce pod opieką jednego lekarza znajdują się 454 osoby.

W sfinansowaniu budowy przychodni oraz w jej wyposażeniu pomogły także Caritas Polska oraz Polska Fundacja dla Afryki.

Poznańska ambasada w Afryce

– Dzięki zaangażowaniu środowiska misyjnego i wielu archidiecezjan Befasy powoli staje się ambasadą Poznania na Madagaskarze. Chcemy nieść jego mieszkańcom nadzieję, bo zawsze tam, gdzie pojawiał się kościół, powstawały też placówka medyczna i szkoła, by szerzyć edukację i nieść pomoc medyczną – podkreślił ks. Stelmach.

>>> Chata medyka: zobacz jak powstawały mury nowego szpitala [GALERIA]

Dziś ks. Dawid i wolontariusze Fundacji „Redemptoris Missio” wspólnie z miejscową ludnością świętują otwarcie przychodni medycznej.

To wielki sukces nie tylko osób bezpośrednio zaangażowanych, ale także wszystkich Państwa, którzy wsparliście akcję „Chatka Medyka”. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy!

Galeria (8 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze