Fot. EPA/INDIA DEFENSE MINISTRY PRO HANDOUTS HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY

Indie: Kościół pomaga ofiarom powodzi

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ponad tysiąc obozów pomocowych dla około 50 tys. ofiar powodzi, to odpowiedź Kościoła na kryzys w jakim znalazł się indyjski stan Kerala. Ulewne monsunowe deszcze podobnie jak w ubiegłym roku spowodowały śmierć wielu osób i ogromne zniszczenia w południowo-zachodnich Indiach.

Dotychczas mówi się o co najmniej 200 ofiarach, które straciły życie w wyniku powodzi, bądź osunięć ziemi. Liczba ta jednak może wzrosnąć, gdyż wiele osób uznaje się za zaginione. Kataklizm spowodował też milion uchodźców, którzy musieli opuścić swe domy.

>>> Indie: tragiczna powódź na zachodzie kraju

Najbardziej boleśnie powódź odczuł stan Kerala, gdzie zalanych zostało 10 z 14 dystryktów. 250 tys. osób straciło dach nad głową. Kościelne instytucje pomagają, aż jednej piątej ofiar. Na terenie każdego z dystryktów działają diecezjalne Stowarzyszenia Opieki Społecznej. Koordynator stanowy tych dzieł charytatywnych wskazuje, że Kościół otworzył wszystkie swoje instytucje, aby móc przyjąć potrzebujących. Mówi Ks. George Vettikattil:

„Wszystkie nasze stowarzyszenia pomocowe we współpracy z naszymi instytucjami, parafiami oraz dziełami przykościelnymi, bez wyjątku, zaangażowane są w akcje ratunkowe i pomocowe. Jak dotąd mamy około tysiąca obozów, gdzie 50 tys. ludzi znajduje pomoc. Obecnie zabezpieczamy dla nich żywność i wszystko co jest im potrzebne – mówi Radiu Watykańskiemu ks. George Vettikattil. – W każdym obozie mieszkają razem ludzie różnych religii, nie tylko chrześcijanie. Zajmujemy się wszystkimi dotkniętymi osunięciami ziemi i powodzią. Każda nasza parafia i przykościelna instytucja stała się teraz obozem, włącznie ze świątyniami. Robimy co w naszej mocy, by współpracować z rządem”.

Indyjski duchowny podkreśla również wkład katolickich rybaków, którzy na pomoc rozbitkom ruszyli swoimi łodziami. W ubiegłym roku uratowali oni z powodzi 65 tys. osób. Zeszłoroczne tragiczne doświadczenia pozwoliły szybko zmobilizować rybaków do działania także przy obecnym kryzysie.

Zobacz także
Wasze komentarze