Trzęsienie ziemi w Papui Nowej Gwinei
W trzęsieniu ziemi, jakie dotknęło przed tygodniem Papuę Nową Gwineę, zginęło łącznie 67 osób . Wiele tysięcy pozostaje bez dachu nad głową i jest pozbawionych dostępu do wystarczającej ilości wody pitnej i pożywienia – podał w poniedziałek Czerwony Krzyż.
„Trzęsienie dotknęło 143 tys. osób, z czego 17 tys. musiało opuścić swe domy, które zostały całkowicie zniszczone przez żywioł” – powiedział agencji AFP Udaya Regmi, szef papuaskiego oddziału Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.
Wskazał, że zginęło 67 osób. Władze Papui Nowej Gwinei nie opublikowały dotąd ze swej strony żadnego bilansu – zauważa agencja AFP.
Akcja ratownicza była i jest utrudniona, ponieważ kataklizm dotknął trudno dostępne, górzyste rejony w prowincji Enda (środkowa część kraju) oraz w prowincji Hela. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 90 km na południe od miasta Porgera w regionie Enda. Mosty i drogi w tej części kraju uległy zniszczeniu – wskazuje AFP.
Zniszczenia, jakich doznała Papua-Nowa Gwinea wpłyną niekorzystnie na gospodarkę. Amerykański koncern ExxonMobil, który jest największym inwestorem zagranicznym w kraju, zapowiedział, że nie planuje w ciągu najbliższych dwóch miesięcy podjąć naprawy instalacji służących do transportu gazu i ropy.
W centralnej części Papui-Nowej Gwinei wciąż istnieje ryzyko wstrząsów wtórnych. W poniedziałek odnotowano dwa takie wstrząsy o magnitudzie 6.
Papua Nowa Gwinea znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli aktywnym regionie sejsmicznym, który otacza Ocean Spokojny. Znajdują się tam 452 wulkany i występuje ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.
W 1998 roku południowa część Papui Nowej Gwinei została zniszczona przez trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,0 oraz tsunami, w wyniku którego śmierć poniosło około 2200 osób.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |