Fot. unsplash

Ukraina: Kościół katolicki pomaga najuboższym

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rozwarstwienie społeczeństwa, a także niestabilność ekonomiczna, spowodowane m.in. konfliktem zbrojnym na wschodzie kraju, to najczęstsze przyczyny ubóstwa na Ukrainie. W Światowym Dniu Ubogich Kościół katolicki w tym kraju przypomina o potrzebie troski o ubogich, która jest jednym z podstawowych zadań jego posługi duszpasterskiej.
Na wschodzie kraju, od chwili wybuchu konfliktu zbrojnego w Donbasie w 2014 r., trwa bieżąca pomoc humanitarna. Dzięki akcji „Papież dla Ukrainy” udało się m.in. zapewnić mieszkańcom rejonów przyfrontowych nowe systemy ogrzewania domów, które zastąpiły stare, zniszczone w trakcie obstrzałów. W Charkowie z funduszy papieskich, otwarto dom samotnej matki.

W dużych miastach Ukrainy pomoc ubogim organizują najczęściej zgromadzenia zakonne. Tak jest we Lwowie, gdzie albertyni i albertynki dokarmiają bezdomnych i ubogich oraz organizują punkty noclegowe i sanitarne. „W każdym mieście Ukrainy obserwujemy ogromną różnicę między ludźmi bogatymi, a tymi, którzy wyciągają rękę po kawałek chleba – mówi brat Bernard, przełożony wspólnoty albertynów we Lwowie. – Ten dysonans jest bardzo bolesny między ludźmi, którzy zdobyli ogromny majątek, a tymi, którzy po prostu sobie nie radzą, którzy są upośledzeni, o których można powiedzieć, że niejako wypadli z orbity. Nie są oni w stanie walczyć. Są to jednak nasi obywatele, nasi braci i ojcowie. Trzeba się nimi zająć. Nie można po prostu tak bezczynnie patrzeć, że ktoś cierpi”.

Fot. unsplash

Prowadzone przez albertynów przytulisko we Lwowie na chwilę obecną zapewnia nocleg i wyżywienie 48 bezdomnym. Codziennie także wydaje bezpłatne obiady i umożliwia skorzystanie z prysznica. W tym roku także siostry albertynki rozpoczęły budowę przytuliska dla kobiet i regularnie dokarmiają ubogich.

Zobacz także
Wasze komentarze