Ukraina: memoriał męczenników za wiarę

1 września w Tywrowie (obwód winnicki) odbyło się uroczyste poświęcenie i otwarcie memoriału męczenników XX wieku. O tym wydarzeniu i jego znaczeniu – bezpośrednio z miejsca wydarzeń – specjalnie dla Czytelników misyjne.pl pisze o. Bogdan Sawicki, OMI.

Uroczystego otwarcia i poświęcenia memoriału dokonał nuncjusz apostolski na Ukrainie arcybiskup Claudio Gugerotti wraz z innymi biskupami tego kraju. Był też gość z Polski – prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej o. Paweł Zając OMI. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą. Uczestniczyło w niej 70 księży, wiele sióstr zakonnych oraz liczni pielgrzymi przybili z parafii z Kamieńca Podolskiego oraz z parafii, gdzie posługują misjonarze oblaci.

Kogo upamiętnia memoriał?
Memoriał męczenników za wiarę zlokalizowany jest na terenie klasztoru oblatów w Tywrowie, położonym 20 kilometrów od Winnicy. W tym podominikańskim klasztorze, 80 lat temu, w ramach tak zwanej „Operacji Polskiej” NKWD wymordowała w ciągu 3 dni ponad 15 tys. osób, Polaków i katolików.

“Kiedy osiem lat temu zaczęliśmy odbudowywać tę jedną z największych świątyń na Ukrainie, to znaleźliśmy tam sporo ludzkich szczątków i kości. Nie chcieliśmy ich tak po prostu pochować na cmentarzu, ale postanowiliśmy opowiedzieć historię życia tych osób. Memoriał będzie historią ludzi, którzy zostali pomordowani za wiarę. Chodzi o to, aby miejsce to było znakiem. Bo Memoriał to miejsce pamięci dla starszych, którzy mają tutaj swoich zabitych, jak i dla dzieci i młodzieży, aby tutaj uczyli się jak żyć wiarą na co dzień” – powiedział o. Paweł Wyszkowski OMI, inicjator budowy memoriału.

Zdjęcie: prowincjał o. Paweł Zając OMI

Muzeum i miejsce modlitwy
Memoriał który ma ponad 400 metrów kwadratowych składa się  się z 14 sal, które są stacjami Drogi Krzyżowej. To droga Jezusa z ludźmi, którzy byli prześladowani za wiarę na Ukrainie. Ten memoriał ma być niezwykłym muzeum historii, w którym będzie można obejrzeć i poznać świadectwo tych ludzi – męczenników XX wieku. To ma być też miejsce modlitwy i szkoła wiary dla wszystkich ludzi, szczególnie dla młodego pokolenia Ukraińców.

To historia żywa, bo to historia ich życia
Podczas uroczystości, o. Paweł Wyszkowski OMI powiedział o znaczeniu i misji tego memoriału: „ W sercach wielu ludzi historia prześladowań za wiarę jest jeszcze żywa, bo to część historii ich życia. My chcemy upamiętnić te wydarzenia dla przyszłych pokoleń. Tak chcemy podziękować za dar wiary w sercach tak wielu ludzie, którzy oddali swoje życie za wiarę. A ich życie i wiarę możemy umieścić w słowach: Wierzymy i Pamiętamy. Myślę, że ten Memoriał stanie miejscem przemiany każdego człowieka, który będzie się tam modlić”.

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze