Ukraina: memoriał męczenników za wiarę

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

1 września w Tywrowie (obwód winnicki) odbyło się uroczyste poświęcenie i otwarcie memoriału męczenników XX wieku. O tym wydarzeniu i jego znaczeniu – bezpośrednio z miejsca wydarzeń – specjalnie dla Czytelników misyjne.pl pisze o. Bogdan Sawicki, OMI.

Uroczystego otwarcia i poświęcenia memoriału dokonał nuncjusz apostolski na Ukrainie arcybiskup Claudio Gugerotti wraz z innymi biskupami tego kraju. Był też gość z Polski – prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej o. Paweł Zając OMI. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą. Uczestniczyło w niej 70 księży, wiele sióstr zakonnych oraz liczni pielgrzymi przybili z parafii z Kamieńca Podolskiego oraz z parafii, gdzie posługują misjonarze oblaci.

Kogo upamiętnia memoriał?
Memoriał męczenników za wiarę zlokalizowany jest na terenie klasztoru oblatów w Tywrowie, położonym 20 kilometrów od Winnicy. W tym podominikańskim klasztorze, 80 lat temu, w ramach tak zwanej „Operacji Polskiej” NKWD wymordowała w ciągu 3 dni ponad 15 tys. osób, Polaków i katolików.

“Kiedy osiem lat temu zaczęliśmy odbudowywać tę jedną z największych świątyń na Ukrainie, to znaleźliśmy tam sporo ludzkich szczątków i kości. Nie chcieliśmy ich tak po prostu pochować na cmentarzu, ale postanowiliśmy opowiedzieć historię życia tych osób. Memoriał będzie historią ludzi, którzy zostali pomordowani za wiarę. Chodzi o to, aby miejsce to było znakiem. Bo Memoriał to miejsce pamięci dla starszych, którzy mają tutaj swoich zabitych, jak i dla dzieci i młodzieży, aby tutaj uczyli się jak żyć wiarą na co dzień” – powiedział o. Paweł Wyszkowski OMI, inicjator budowy memoriału.

Zdjęcie: prowincjał o. Paweł Zając OMI

Muzeum i miejsce modlitwy
Memoriał który ma ponad 400 metrów kwadratowych składa się  się z 14 sal, które są stacjami Drogi Krzyżowej. To droga Jezusa z ludźmi, którzy byli prześladowani za wiarę na Ukrainie. Ten memoriał ma być niezwykłym muzeum historii, w którym będzie można obejrzeć i poznać świadectwo tych ludzi – męczenników XX wieku. To ma być też miejsce modlitwy i szkoła wiary dla wszystkich ludzi, szczególnie dla młodego pokolenia Ukraińców.

To historia żywa, bo to historia ich życia
Podczas uroczystości, o. Paweł Wyszkowski OMI powiedział o znaczeniu i misji tego memoriału: „ W sercach wielu ludzi historia prześladowań za wiarę jest jeszcze żywa, bo to część historii ich życia. My chcemy upamiętnić te wydarzenia dla przyszłych pokoleń. Tak chcemy podziękować za dar wiary w sercach tak wielu ludzie, którzy oddali swoje życie za wiarę. A ich życie i wiarę możemy umieścić w słowach: Wierzymy i Pamiętamy. Myślę, że ten Memoriał stanie miejscem przemiany każdego człowieka, który będzie się tam modlić”.

 

Ukraina: memoriał męczenników za wiarę
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze