epa06059071 Schoolchildren holding Chinese and Hong Kong flags before the departure of Chinese President Xi Jinping and First Lady Peng Liyuan, at Hong Kong International Airport in Hong Kong, China, 01 July 2017. Chinese President Xi Jinping inaugurated the new Hong Kong Chief Executive and marked the 20th anniversary of the city’s handover from British to Chinese rule on 01 July. EPA/ROMAN PILIPEY Dostawca: PAP/EPA.

Watykańska delegacja poleci do Chin

W najbliższych dniach przedstawiciele Stolicy Apostolskiej polecą do Chin, aby z tamtejszymi władzami dyskutować na temat odnowienia podpisanego w 2018 r. porozumienia w sprawie nominacji biskupich. Chodzi o przedłużenie jego obowiązywania „przynajmniej o kolejne dwa lata” – piszą włoscy dziennikarze Salvatore Cernuzio i Stefania Falasca w artykule opublikowanym na chińskim portalu Tianouzhiku.

Podkreślają, że podróży watykańskiej delegacji przyświeca przekonanie, iż „porozumienie było początkiem, jakby włożeniem stopy między drzwi, które uniemożliwia ich zamknięcie; zostały otwarte drzwi, które nie będą się już mogły zamknąć”. Przypominają, że porozumienie „dotyczy jedynie kwestii czysto kościelnych” i że pandemia uniemożliwiła wcześniejsze spotkania obu stron.

Cernuzio i Falasca cytują „wiarygodne źródła watykańskie”, według których „trzeba spotkać się z przedstawicielami Chin i powiedzieć im, że w naszej ocenie porozumienie może być wdrażane i testowane przez kolejne dwa lata; po upływie tego czasu lepiej ocenimy, co należy zmienić, a co nie i czy coś trzeba dodać lub usunąć”.

>>> Poprawa stosunków na linii Watykan – Chiny

Treść podpisanego 22 września 2018 r. w Pekinie Tymczasowego Porozumienia między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową pozostaje poufna, wiadomo jednak, że choć w procesie nominacji biorą udział chińskie władze, to ostateczna decyzja w sprawie nominacji należy do papieża. Porozumienie doprowadziło też do uznania przez papieża biskupów wyświęconych wcześniej z nominacji władz, bez zgody papieskiej. Dzięki temu po raz pierwszy od 60 lat cały episkopat Chin pozostaje w łączności ze Stolicą Apostolską. Jednocześnie chińskie władze komunistyczne zaakceptowały od tamtej pory pięciu biskupów mianowanych w minionych latach przez papieża bez ich zgody. Natomiast w sierpniu br. odbyły się święcenia dwóch pierwszych biskupów mianowanych na mocy porozumienia. Nadal jednak komunistyczne władze prześladują te wspólnoty i osoby, które nie chcą podporządkować ich polityce sinizacji religii.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze