Watykańska delegacja poleci do Chin
W najbliższych dniach przedstawiciele Stolicy Apostolskiej polecą do Chin, aby z tamtejszymi władzami dyskutować na temat odnowienia podpisanego w 2018 r. porozumienia w sprawie nominacji biskupich. Chodzi o przedłużenie jego obowiązywania „przynajmniej o kolejne dwa lata” – piszą włoscy dziennikarze Salvatore Cernuzio i Stefania Falasca w artykule opublikowanym na chińskim portalu Tianouzhiku.
Podkreślają, że podróży watykańskiej delegacji przyświeca przekonanie, iż „porozumienie było początkiem, jakby włożeniem stopy między drzwi, które uniemożliwia ich zamknięcie; zostały otwarte drzwi, które nie będą się już mogły zamknąć”. Przypominają, że porozumienie „dotyczy jedynie kwestii czysto kościelnych” i że pandemia uniemożliwiła wcześniejsze spotkania obu stron.
Cernuzio i Falasca cytują „wiarygodne źródła watykańskie”, według których „trzeba spotkać się z przedstawicielami Chin i powiedzieć im, że w naszej ocenie porozumienie może być wdrażane i testowane przez kolejne dwa lata; po upływie tego czasu lepiej ocenimy, co należy zmienić, a co nie i czy coś trzeba dodać lub usunąć”.
>>> Poprawa stosunków na linii Watykan – Chiny
Treść podpisanego 22 września 2018 r. w Pekinie Tymczasowego Porozumienia między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową pozostaje poufna, wiadomo jednak, że choć w procesie nominacji biorą udział chińskie władze, to ostateczna decyzja w sprawie nominacji należy do papieża. Porozumienie doprowadziło też do uznania przez papieża biskupów wyświęconych wcześniej z nominacji władz, bez zgody papieskiej. Dzięki temu po raz pierwszy od 60 lat cały episkopat Chin pozostaje w łączności ze Stolicą Apostolską. Jednocześnie chińskie władze komunistyczne zaakceptowały od tamtej pory pięciu biskupów mianowanych w minionych latach przez papieża bez ich zgody. Natomiast w sierpniu br. odbyły się święcenia dwóch pierwszych biskupów mianowanych na mocy porozumienia. Nadal jednak komunistyczne władze prześladują te wspólnoty i osoby, które nie chcą podporządkować ich polityce sinizacji religii.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |