Fot. pixabay

We wrześniu spotkanie polskich środowisk misyjnych

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Synod Misyjny Dzieci, planowany na 2022 r. w Warszawie, będzie jednym z tematów dorocznego spotkania Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM). Odbędzie się ono w dniach 16-17 września w Częstochowie.

W spotkaniu wezmą różne środowiska Kościoła w Polsce, zaangażowane w ewangelizację na innych kontynentach. Obecni będą dyrektorzy diecezjalni PDM, referentki i promotorzy misyjni reprezentujący różne zgromadzenia zakonne, przedstawiciele Komisji KEP ds. Misji oraz animatorzy świeccy. Koordynowanie działalności misyjnej jest jednym z celów Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

>>> Maria Teresa Ledóchowska – wzór pracy misyjnej

Podczas spotkania omówione zostaną przygotowania do kilku jubileuszy przypadających w 2022 r.: 400-lecia powołania Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 200-lecia Dzieła Rozkrzewiania Wiary i 100-lecia podniesienia do rangi papieskich: Dzieła Misyjnego Dzieci i Dzieła Rozkrzewiania Wiary. – Myślę, że jest to dobry moment aby zastanowić się nad obecnym kształtem animacji misyjnej oraz nad tym, jak różne wspólnoty w Kościele jeszcze mocniej ożywić duchem misyjnym – powiedział KAI ks. dr Maciej Będziński, sekretarz Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Synod Misyjny Dzieci

Jednym z tematów spotkania będzie Synod Misyjny Dzieci, który odbędzie się za dwa lata w Warszawie. W pierwszym tego typu wydarzeniu w Polsce weźmie udział około 150 dzieci z całego kraju, w wieku od 7 do 14 lat, bo tak stanowi statut Papieskich dzieł Misyjnych. – Chcemy, żeby wypracowano konkretne pomysły, z którymi dzieci i ich opiekunowie powrócą do diecezji, starając się wprowadzić te postanowienia w życie – powiedziała KAI s. Monika Juszka RMI, sekretarz Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Dodała, że czymś bardzo ważnym jest by dzieci poczuły że są częścią Kościoła powszechnego i że są „papiescy”.

>>> Ruszają przygotowania do Misyjnego Synodu Dzieci w 2022 roku

Program przewiduje debaty dzieci na temat zaangażowania misyjnego oraz sposobów zachęcania rówieśników do wpierania dzieła ewangelizacji poprzez modlitwę, ofiarę i zaangażowanie materialne. „Z wielką radością czekamy na zbliżającą się beatyfikację służebnicy Bożej. B. Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz Żywego Różańca” – piszą organizatorzy dorocznego spotkania Papieskich Dzieł Misyjnych. Odbędzie się ono w w dniach 16-17 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Zobacz także
Wasze komentarze