Wielkopostna refleksja z Wandą Błeńską
Co tydzień, od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, na profilach internetowych poświęconych służebnicy Bożej dr Wandzie Błeńskiej, zamieszczane są jej cytaty wraz z pytaniami refleksyjnymi pomocnymi do przygotowania się do Triduum Paschalnego.
Od października 2020 trwa proces beatyfikacyjny poznańskiej misjonarki Wandy Błeńskiej, która ponad 40 lat spędziła w Afryce, lecząc chorych na trąd. Dziś pamięć o niej trwa zarówno w Poznaniu, gdzie co miesiąc gromadzą się wierni, modląc się przy jej grobie, jak i w wielu innych miejscach Polski i świata.
>>> U doktor Wandy B. [MISYJNE DROGI]
Jedną z przestrzeni pamięci o dr Wandzie Błeńskiej jest przestrzeń internetowa, w której regularnie zamieszczane są materiały dotyczące jej życia i działań. W czasie Wielkiego Postu na Facebooku oraz Instagramie Dokty co tydzień publikowane są jej cytaty wraz z pytaniami do własnej refleksji, które mogą być pomocne do przygotowania się do Triduum Paschalnego.
Zachęcamy do włączenia się w inspirację rozważaniami „Ambasadorki Misyjnego Laikatu”.
Zapraszamy na Facebook Wandy Błeńskiej:
Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu, W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.
W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria przez ponad 40 lat ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę i nosi dziś nazwę „Wanda Blenska Training”.
>>> Wanda Błeńska. Kobieta, która przywróciła godność tysiącom osób [ROZMOWA]
Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Była honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej, a w Niepruszewie Zespół Szkolno-Przedszkolny jej imienia. Jej imię nadano Akademickiemu Kołu Misjologicznemu w Poznaniu. W 2018 r. została wybrana przez mieszkańców „Poznanianką stulecia”. Od 2019 r. działa strona internetowa wandablenska.pl w języku polskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, chińskim, arabskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim. Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat. Co miesiąc przy jej grobie na cmentarzu jeżyckim gromadzą się wierni odmawiając różaniec. 18 października 2020 roku w Poznaniu został zainagurowany proces beatyfikacyjny Matki Trędowatych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |