chasydzi żydzi jews

fot. PAP/Darek Delmanowicz

XXIII Dzień Judaizmu – oficjalne obchody w Poznaniu i w Gnieźnie

– Oficjalne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbywać się w tym roku będą po raz pierwszy w dwóch miastach : w Poznaniu i w Gnieźnie – powiedział bp Rafał Markowski, Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Warszawie. XXIII dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony będzie 17 stycznia 2020 r. pod hasłem „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie świętować” (Wj 20,8).

Program głównych obchodów XXII dnia Judaizmu przedstawił bp Rafał Markowski. 15 stycznia w Poznaniu abp Henryk Muszyński odbierze nagrodę „Menora Dialogu” – za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów. Laudacje wygłoszą Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, oraz Walter Homolka, rabin Berlina. Na obchody zaplanowane w Gnieźnie złożą się przede wszystkim: poświecenie tablicy upamiętniającej Żydów gnieźnieńskich, nawiązujące do tematu tegorocznego Dnia judaizmu sympozjum poświęcone świętowaniu dnia świętego w judaizmie i w chrześcijaństwie oraz nabożeństwo Słowa Bożego z udziałem Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka oraz Micheala Schudricha, naczelnego rabina Polski.

>>> Poznańskie obchody XXIII Dnia Judaizmu

Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem przypomniał, że niezależnie od obchodów ogólnopolskich Dzień Judaizmu podejmowany jest lokalnie przez wiele polskich miast. Zapowiedział m.in. obchody również w Warszawie i zaprosił na organizowaną 12 stycznia br. z tej okazji w kościele św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie Liturgię Słowa oraz panel poświęcony świętowaniu dnia świętego.

chasydzi żydzi jews

Zdjęcie: Leżajsk, Chasydzi z Europy, USA, Kanady i Izraela podczas uroczystości, fot. Darek Delmanowicz, PAP

Dlaczego Gniezno?

Bp Markowski zwrócił uwagę, że wybór Gniezna jako miejsca tegorocznych ogólnopolskich obchodów związany jest z uznaniem dla tego miasta, naznaczonego wielowiekowa obecnością gminy żydowskiej, o której pamięć pielęgnowana jest starannie zarówno przez stronę samorządową jak i kościelną. Przypomniał zaangażowanie w tej dziedzinie m.in. abp Henryka Muszyńskiego, Prymasa – seniora.

Uczestniczący w konferencji prasowej naczelny rabin Polski, Michael Schudrich zwrócił uwagę na osobowość abp Muszyńskiego, laureata nagrody „Menora dialogu”. – To człowiek, który wie, co jest ważne i który potrafi to wytłumaczyć innym – mówił.

>>> Po co żydom przykazania?

Bp Markowski zaznaczył, że obchody dnia Judaizmu to okazja do refleksji nad relacjami między chrześcijaństwem a judaizmem a także między Polakami i Żydami. Jest to również szansa na wspólne świadectwo wiary wobec sekularyzującego się świata.

Historyczna rocznica

Przypomniał, że tegoroczne obchody wiążą się również z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz – Birkenau. Nawiązując do pielgrzymek do tego miejsca, które odbył zarówno św. Jan Paweł II, Benedykt XVI jak i papież Franciszek, podkreślił, że były one oddaniem hołdu ofiarom zbrodni ale też szczególnym apelem do świata – o pokój i pojednanie.

Fot. EPA/JIM HOLLANDER

-To prawdopodobnie miejsce, w którym zabito najwięcej ludzi na świecie – powiedział o Auschwitz rabin Michael Schudrich. Podkreślił, że pamięć o dokonanej tam zbrodni jest obowiązkiem. Zaznaczył też, że Auschwitz powinno być dla każdego wezwaniem do zmiany własnego życia i do stawania w obronie tych, którzy w danym momencie historii są grupą najbardziej narażoną na niebezpieczeństwo. – Jeśli każdy tak o tym pomyśli, świat zmieni się na lepsze – powiedział.

>>> Z Egiptu do Ziemi Obiecanej

Nawiązując do myśli przewodniej tegorocznego Dnia Judaizmu – „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie świętować” (Wj 20,8) – bp Markowski podkreślił, że Żydzi, grupa przez wieki doświadczająca wielu zagrożeń i trudności – przetrwali m.in. dzięki przywiązaniu do dnia świętego. Zwrócił uwagę, że refleksja nad tym ważna jest dziś bardzo w Kościele, zwłaszcza wobec spadku znaczenia niedzieli jako dnia szczególnie poświęconego Bogu.

Rabin Michael Schudrich podzielił się też z zebranymi historią jednej ze Sprawiedliwych, Polki, która w czasie II Wojny Światowej i krótko po niej ukrywała żydowską dziewczynkę. Po latach doszło do spotkania uratowanej kobiety z polską rodziną, w czym pośredniczył on sam. Chęć ofiarowania zasłużonej Polce, pobożnej katoliczce, wyjątkowego daru, spowodowała, że on, rabin, zabiegał u Jana Pawła II o poświęcony różaniec.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze