Zbierają elektrośmieci by budować poliklinikę na Jamajce

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ponad 300 ton elektrośmieci zebrano na terenie diecezji kieleckiej podczas akcji „Zbieram i pomagam”. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczone zostały na cele misyjne – wyposażenie i rozbudowę polikliniki na Jamajce.

Akcja rozpoczęła się 11 maja i trwała do końca lipca. We wszystkich 303 parafiach diecezji kieleckiej zbierane były elektrośmieci – zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, m.in. telewizory, zamrażalki, lodówki i baterie. „Zebraliśmy 37 tirów elektrośmieci, w sumie ponad 300 ton. Zużytego sprzętu było mnóstwo także w miastach, w których prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów. W samych Kielcach, mimo że te elektrośmieci można oddać na bieżąco, zebraliśmy ponad 14 ton” – powiedział koordynator akcji kielecki radny Władysław Burzawa.

Dochód ze zbiórki przeznaczony zostanie na cele misyjne – wyposażenie i rozbudowę polikliniki na Jamajce. „Przebywa tam pochodzący z diecezji kieleckiej ks. Marek Bzinkowski, który buduje klinikę optyczną. Ze zbiórki uzyskaliśmy ponad 30 tys. zł. Kolejne 40 tys. zł dołożyła kielecka kuria. Wszystkie środki zostały już przekazane i wkrótce mieszkańcy Jamajki będą mogli korzystać z nowej kliniki” – zapewnił Burzawa, który nie ukrywa, że jest zaskoczony efektem akcji. „Jej rezultaty przerosły nasze oczekiwania. Mnóstwo osób, szczególnie w małych miejscowościach, prosi nas, aby do nich podjechać i odebrać zużyty sprzęt. Zwłaszcza starsze osoby mają ogromne kłopoty, żeby taki sprzęt oddać do specjalnych punktów. Widać, że taka akcja jest potrzebna i na pewno będziemy ją kontynuować w przyszłości” – podkreślił kielecki radny, który był też inicjatorem akcji „Makulatura na misje”, prowadzonej od pięciu lat w woj. świętokrzyskim.

W tym czasie zebrano ponad 500 ton makulatury. Za uzyskane pieniądze z jej sprzedaży wybudowano cztery studnie w Afryce – dwie w Republice Środkowoafrykańskiej i dwie w Czadzie. „Cały czas zbieramy makulaturę, a zebrane środki przeznaczymy na wybudowanie kolejnej, piątej już studni. Już wkrótce powstanie ona w Czadzie, gdzie również pracują nasi misjonarze” – zaznaczył Burzawa

Zobacz także
Wasze komentarze