fot. unsplash

Zmarł misjonarz ks. Edward Gorczaty

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W Tanzanii, w wieku 70 lat, w zmarł ks. prałat Edward Gorczaty, kapłan archidiecezji katowickiej, wieloletni misjonarz fidei donum.

Ks. prałat Edward Gorczaty urodził się 23 stycznia 1949 roku w Dziećkowicach, obecnie dzielnicy Mysłowic. Miał czworo rodzeństwa, ojciec był palaczem na kopalni w Wesołej. Ochrzczony został 6 lutego 1949 roku w kościele Wszystkich Świętych w Dziećkowicach. Tam też 1 listopada 1958 roku otrzymał sakrament bierzmowania. Od 9. roku życia był gorliwym ministrantem. W 1967 zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku został przyjęty do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Ks. Edward Gorczaty w ostatnich latach pełnił posługę w Tanzanii. Na zdjęciu z ks. Grzegorzem Witą (z lewej), dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych Arch. Katowickiej. fot. arch prywatne

Był pracowity, pilny i ofiarny, uczynny, punktualny i solidny w spełnianiu powierzonych mu obowiązków. W opinii proboszcza, pracował zbyt wiele i ponad siły. Myślał o wyjeździe na misje, czytał wiele o Afryce. Jako kleryk został wezwany do wojska. Służbę tę odbył w Bartoszycach w latach 1968-1970. Po powrocie nosił się z zamiarem przejścia do seminarium oo. Werbistów w Pieniężnie, bo chciał pracować na misjach. Pozostał jednak w seminarium diecezjalnym i zgłosił się na wyjazd na staż misyjny do Zambii. Otrzymał zgodę, aby ostatnie dwa lata studiów odbyć w jednym roku. Nie zdążył jednak przed wyjazdem ukończyć pracy licencjackiej, rozpoczętej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. 15 kwietnia 1973 roku otrzymał święcenia diakonatu, a święcenia 29 czerwca 1973 roku prezbiteratu. W tym samym roku wyjechał na misje.

Był u swoich

Najpierw przez dwa lata przebywał w archidiecezji Lusaka w Zambii, a od roku 1975 pracował w diecezji Musoma w Tanzanii. Jego praca misyjna oceniana była bardzo wysoko. Był znawcą kultury i historii szczepów, wśród których pracował, a miejscowi traktowali go jak swojego. Powierzona mu została funkcja dyrektora Centrum Nauczania Języków Swahili. Został wybrany na pierwszego przedstawiciela Księży fideidonistów w Tanzanii.

Miasto Arusza w Tanzanii, fot. unsplash

W 2002 roku został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej, a 20 marca 2019 r. papież  włączył go do grona kapelanów Jego Świątobliwości. Zmarł w Tanzanii 2 grudnia 2019 r. i tam został pochowany.

Bez wątpienia ks. Edward już się do Tanzanii cały przeprowadził, i duszą, i ciałem, i sercem, i umysłem. (ks. Grzegorz Wita, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych archidiecezji katowickiej)

Strażak

– Ks. Edward był jednym z nestorów naszej misji archidiecezji katowickiej z Zambii – podkreśla ks. Wita i dodaje, że przez jego szkołę swahili w Makoko przeszło wielu misjonarzy, uczących się języka. – W Tanzanii był takim jakby „strażakiem” – dodaje ks. Wita – był wysyłany do parafii, gdzie pojawiały się sytuacje konfliktowe i w sposób niezwykły, swoim spokojem i cierpliwością, jest gasił i rozwiązywał.

flaga Tanzanii, fot. domena publiczna

Msza święta w intencji śp. ks. Edwarda Gorczatego pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca, zostanie odprawiona w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w sobotę, 7 grudnia o godzinie 12:00. Również w rodzinnej parafii zmarłego, w Mysłowicach – Dziećkowicach zostanie odprawiona Msza święta w jego intencji (w czwartek, 5 grudnia o godzinie 11:00).

Zobacz także
Wasze komentarze