Żydzi do muzułmanów: możemy żyć jak bracia
Latynoamerykański Kongres Żydowski (CJL) świętował wirtualnie wraz z muzułmanami tej części świata obchodzone przez nich Święto Ofiarowania (Id al-Adha). – W Ameryce Łacińskiej możemy żyć jak bracia – powiedział Claudio Epelman, dyrektor wykonawczy CJL, rozpoczynając 29 lipca internetowe spotkanie 50 przedstawicieli judaizmu i islamu, w tym imamów i rabinów z kilkunastu miast Ameryki Łacińskiej, m.in. Buenos Aires, Córdoby, Limy, São Paulo, Porto Alegre, Quito, Bogoty, Panamy, San José i Santiago de Chile.
Z Watykanu pozdrowił ich kard. Miguel Ángel Ayuso Giuxot, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Muzułmańscy uczestnicy przedstawili główne punkty obchodów Święta Ofiarowania, takie jak: pielgrzymka do Mekki, ofiara z baranka jako próba wiary, dzielenie ofiarnego mięsa itd. Opowiedzieli również o tym, jak zaadaptowali obchody do ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.
>>> Żydzi wzywają do jedności religii przeciwko nienawiści
Moderatorem spotkania był Gustavo Kraselnik, odpowiedzialny za dialog międzyreligijny w Kongresie Żydowskim Ameryki Środkowej i Karaibów. Podkreślił, że nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa w tym regionie świata i dał przykład spotkania z okazji ramadanu w maju br.
Szejk Ahmad Tayel z Kolumbii wskazał, że – zgodnie z tradycją muzułmańską – założycielem Mekki był Abraham, patriarcha Żydów i prorok islamu, którego postać łączy wyznawców obu religii.
Na zakończenie Marcelo Polakoff, zajmujący się w CJL dialogiem międzyreligijnym, zauważył, że „tak jak muzułmanie wspólnie okrążają Kaabę w Mekce, tak muzułmanie i żydzi wspólnie kroczą dzisiaj”, podczas tego spotkania
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |