Młodzi żeglarze z Francji w drodze na ŚDM

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Nie tylko młodzi Polacy udają się na najbliższe Światowe Dni Młodzieży drogą morską. 1 września rejs do Panama City na spotkanie z papieżem rozpoczęło 17 młodych Francuzów, którzy dystans dzielący Francję od Panamy zamierzają pokonać na pokładzie trzech jachtów.

17 studentów i absolwentów w wieku 20-28 lat w towarzystwie dwóch doświadczonych skipperów rozpoczęło morską pielgrzymkę do Panamy na spotkanie z papieżem Franciszkiem i rówieśnikami z całego świata podczas 34. Światowych Dni Młodzieży. Rejs rozpoczęli odbijając od brzegów półwyspu Crozon – najbardziej wysuniętego na zachód fragmentu lądu europejskiego, położonego w malowniczym francuskim departamencie Finistère.

Jak podkreślają młodzi żeglarze, wyprawa transatlantycka do Panamy, to dla nich przede wszystkim pielgrzymka. Dlatego na pokładzie jednego z jachtów znajduje się tabernakulum z Najświętszym Sakramentem. Młodzi Francuzi zabrali ze sobą także figurę Matki Bożej Starszej, podarowaną im przez arcybiskupa Panamy José Domingo Ulloa Mendietę. Towarzyszy im także br. Philippe Néri ze Wspólnoty św. Jana – kapelan wyprawy, który będzie odprawiał codzienną Mszę św. na pokładzie jednego z jachtów.

Młodzi wybrali sobie na motto pielgrzymki słowa z Ewangelii wg św. Marka: „Przeprawmy się na drugi brzeg” (Mk 4,35). Jak podkreślają, wspólna wyprawa, to dla nich przygoda i sprawdzian, nie tylko pod względem umiejętności żeglarskich, ale też od strony psychologicznej, ponieważ poznali się dopiero przy okazji tego projektu i nie wiedzą, jak potoczy się ich współpraca i wspólna podróż. Zapowiadają, że zawijając do portów na trasie swojego rejsu, chcą spotykać się z najbardziej potrzebującymi, pomagając im i dzieląc się doświadczeniem wiary. Dlatego nawiązali współpracę m.in. z papieskim stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Zakonem Maltańskim i stowarzyszeniem Fidesco.

W czasie pięciomiesięcznego rejsu, młodzi żeglarze zawiną do portów m.in. w Porto, Sewilli, Dakarze i Point-à-Pitre, a także na Wyspy Zielonego Przylądka. Podróż odbywają na pokładzie jachtów: Exsultet, Kêr Maï (dom Maryi) i Estran. O rejsie, wsparciu i swojej wierze piszą na stronie: jmjalavoile.com

Zobacz także
Wasze komentarze