Moskwa i Rzym

Co łączy Rzym i Moskwę? To, że w obu miastach uroczyste procesje Bożego Ciała przeniesiono z czwartku na niedzielę.

Podobnie jest w wielu innych krajach, zwłaszcza tych, w których katolicy stanowią mniejszość. W Moskwie procesję eucharystyczną przygotowała parafia archikatedralna Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ta zmiana wynika też ze względów praktycznych. Kiedy w czwartek w Polsce procesje wychodzą na ulice miast, w Rosji ludzie pracują, a na ulicach, zwłaszcza wielkich miast, panuje wzmożony ruch uliczny. Niemożliwe jest uzyskanie pozwolenia na procesję po ulicach miasta. Procesja w stolicy Rosji przeszła tradycyjnym prawie trzykilometrowym szlakiem w okolicach katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Franciszek: Eucharystia sakremntem pamięci
O Eucharystii jako sakramencie pamięci mówił papież 18 czerwca podczas Mszy św. na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie. Poprzedzała ona procesję eucharystyczną, która przeszła tradycyjną trasą ulicami Rzymu do bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Ojciec Święty podkreślił, że Eucharystia przypomina nam, w sposób realny i namacalny historię miłości Boga wobec nas.

– W ten sposób Eucharystia tworzy w nas pamięć wdzięczną, ponieważ uznajemy siebie za umiłowane dzieci, karmione przez Ojca. Pamięć wolną, bo miłość Jezusa, Jego przebaczenie, goi rany przeszłości i uspokaja wspominanie krzywd doznanych i wyrządzonych innym. Pamięć cierpliwą, bo w przeciwnościach wiemy, że Duch Jezusa trwa w nas. Eucharystia dodaje nam otuchy: nawet w najtrudniejszej drodze nie jesteśmy sami, Pan o nas nie zapomina i za każdym razem, gdy idziemy do Niego pokrzepia nas z miłością – mówił w niedzielę wieczorem Franciszek.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze