Mozambik po cyklonie EPA/TIAGO PETINGA

Mozambik: odbudowa kraju potrwa latami

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Arcybiskup Beiry, w Mozambiku, Claudio Dalla Zuanna ocenia, że odbudowa tego kraju ze skutków cyklonu Idai, który w marcu spustoszył południowo-wschodnią Afrykę, potrwa latami. Hierarcha zaapelował też o międzynarodową pomoc dla Mozambiku.

Arcybiskup dodał, że region, na którym posługuje jest jednym z najbardziej dotkniętych przez kataklizm. – Cyklon trwał przez zaledwie kilka godzin, ale odbudowa zniszczeń spowodowanych przez Idai potrwa bardzo długo, przez wiele lat – powiedział abp Dalla Zuanna.

Według hierarchy obecnie najpilniejszą sprawą pozostaje zapewnienie ludności Mozambiku dostaw żywności. Przypomniał on, że cyklon zniszczył ponad 750 tys. hektarów upraw rolnych w tym kraju.

Szacuje się, że w efekcie cyklonu Idai zginęło w Mozambiku ponad 600 osób, 1500 odniosło obrażenia, a 70 tys. zostało bez dachu nad głową. Dostaw żywności oczekuje natomiast 350 tys. mieszkańców tego afrykańskiego kraju.

Łącznie w wyniku uderzenia cyklonu Idai 14 marca śmierć w Mozambiku, Zimbabwe i Malawi poniosło ponad 740 osób. W sumie niszczycielski kataklizm dotknął tam 1,85 mln ludzi.

Zobacz także
Wasze komentarze