Na co zwrócili uwagę biskupi w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata?
W niedzielę, 26 listopada, w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży, jest to także święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Świętowanie przebiegało pod hasłem „Królewska Uczta”.
Metropolita częstochowski zaznaczył, że „św. Paweł w sposób wyraźny ukazuje nam Chrystusa. On jest pierwszym spośród umarłych, On jest pierwociną spośród tych, którzy pomarli, a potem zmartwychwstaną wszyscy, którzy do Niego należą. Można powiedzieć, którzy weszli w Niego, w Jego tajemnicę życia, śmierci i zmartwychwstania”.
– Przez śmierć Chrystusa na krzyżu, wyszydzoną przez Żydów i pogańskich żołnierzy, objawiła się zbawcza miłość Boga do świata, dlatego Jemu jako Królowi jest poddane całe stworzenie, gdyż bez Niego w ogóle by nie zaistniało. Jego panowanie jest panowaniem wiecznym, które nie przemija – powiedział abp Depo.
– Potrzebni są nam młodzi ludzie, ale także i starsi, dojrzali, którzy z całą dumą i odpowiedzialnością są gotowi wyznać wobec świata: jestem katolikiem, należę do świętego, katolickiego i apostolskiego Kościoła, a moim królem jest Jezus Chrystus – jedyny i najwyższy władca wszechświata, pan dziejów ludzkich i historii – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu.
>>> Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata
Z kolei bp Bryl w Kaliszu zaznaczył, że dzisiejsza Ewangelia zaprasza do tego, aby angażować się w swoje życie poprzez troskę o bliźnich. – Zaangażujcie się w życie świata, naszej ojczyzny i Kościoła. Proszę: nie siedzicie, wstańcie, idźcie. Angażujcie się, ale zawsze zgodnie z tym, co mówi Jezus. A Jezus dzisiaj mówi: kochajcie wszystkich, szczególnie potrzebujących, kochajcie, służcie, bądźcie dla innych, miejcie otwarte oczy, nie odwracajcie głowy od potrzebujących – zachęcał celebrans.
Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, bp Łukasz Buzun, w homilii akcentował, że Chrystus wzywa nas, abyśmy na drugiego człowieka patrzyli oczami wiary. – W dzisiejszej Ewangelii Chrystus utożsamia się z tymi, którzy są ubodzy, chorzy, w więzieniu, są przybyszami. Z naszej strony powinno być to spojrzenie na drugiego człowieka przez wiarę. Matka Teresa z Kalkuty mówiła, że wszystko co robi dla innych to ze względu na Jezusa Chrystusa. Nie kierowała się tylko pobudkami humanitarnymi, ale miała w sobie motyw wiary, który skłaniał ją do poświęcenia na rzecz drugiej osoby – stwierdził kaznodzieja.
– Bóg czeka na miłość w najmniejszych, Bóg utożsamia się z najmniejszymi i to w nich czeka na gesty miłości z naszej strony – mówił bp Jan Wątroba w kościele katedralnym w Rzeszowie.
– Jezus Chrystus Król Wszechświata nie potrzebuje nowych ziem i pałaców królewskich, On bowiem jest Panem i Królem naszych ludzkich serc. Dobrze by było, aby nie tylko był gościem w naszych sercach, ale by był ich mieszkańcem – mówił bp Jan Piotrowski w kieleckiej bazylice w uroczystość Chrystusa Króla.
>>> Młodzi na autostradzie do nieba – Diecezjalne Spotkanie Młodych w Warszawie
Pasterz Kościoła wrocławskiego abp Józef Kupny przyznał, że czasem także czuje bezradny wobec zła, które dostrzega w Kościele. – Też nie potrafię z nim do końca walczyć i nie potrafię wam obiecać, że Kościół do końca zmienię – mówił hierarcha i kontynuował: – Też chciałbym, żeby ten Kościół był naszym wspólnym domem. Tu jest miejsce dla wszystkich: poszukujących, grzesznych, tych, którzy inaczej myślą.
– Chrześcijańska nadzieja nie jest łatwym optymizmem. Nie polega na tym, że będziemy wciąż powtarzać, że wszystko będzie dobrze. Prawdziwa nadzieja nie zadowala się bowiem pustymi słowami, ale wymaga naszej bliskości i zaangażowania – przypomniał młodym Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Z kolei bp Marek Solarczyk przypomniał, że uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata ustanowił Pius XI – papież, który kilka lat spędził w Polsce, jako nuncjusz apostolski. W jednym z wywiadów powiedział, że czuje się biskupem polskim. Wyraził też kiedyś pragnienie, aby pochować go w naszym kraju. Jako następca św. Piotra niósł to doświadczenie, które było na naszej ziemi, we wspólnocie wiary. I jest to doświadczenie, które dzisiaj my tworzymy i które jest, które jak wierzymy, będzie we wspólnocie Kościoła w Polsce, dzięki wam i przez was – mówił bp Solarczyk.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |