fot. PAP/Waldemar Deska

Na Jasnej Górze można podziwiać wystawę historyczną poświęconą Kościuszce

Historię utworzonego w 1917 roku w Kanadzie Obozu Kościuszko, gdzie szkolili się ochotnicy chcący wstąpić do tworzącej się wówczas we Francji polskiej armii, prezentuje wystawa otwarta w sali rycerskiej jasnogórskiego klasztoru. Ekspozycję można oglądać do 15 maja.

„Wystawa podzielona jest na dziewięć działów tematycznych. Pokazuje m.in. jaką rolę odegrał obóz w historii kanadyjskiego miasta, którego mieszkańcy pomagali Polakom, obozową codzienność, żołnierską musztrę, czas wolny” – wyliczał koordynator wystawy Wojciech Grochowalski, cytowany w czwartek przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Na ekspozycję zatytułowaną „W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake, 1917-1919” składa się 116 rozmaitych obiektów: zdjęć oprawionych w ramy o różnych formatach oraz banerów i plansz z opisami w języku polskim i angielskim. Są na nich m.in. fotokopie zdjęć i dokumentów, plakatów, listów, wspomnień, szkiców, a także reprodukcje obrazów.

>>> Jasna Góra: pierwszosobotnie zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi

Zdjęcia pochodzą w większości z nowojorskiego archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Autorką ekspozycji jest dr Anitta Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Jak przypomina biuro prasowe częstochowskiego sanktuarium, założony w Kanadzie obóz rekrutacyjny do tworzonej we Francji polskiej armii przeznaczony był dla Polaków – ochotników z Europy i innych kontynentów. Rekruci, za zgodą Stanów Zjednoczonych, szkoleni byli w Kanadzie za pieniądze francuskie. Dużą rolę w przygotowaniach do powstania obozu odegrał Ignacy Jan Paderewski.

Po dwumiesięcznym przeszkoleniu w Obozie Kościuszko – sukcesywnie, trzydziestoma okrętami – do armii, nazwanej od koloru mundurów „błękitną” wyekspediowano z Kanady ok. 22 tys. żołnierzy. Złożone z nich oddziały od lipca 1918 r. walczyły pod francuskim dowództwem z Niemcami na froncie we Francji.

Jasna Góra, fot. Maciej Kluczka

„Było to wydarzenie bez precedensu w historii Stanów Zjednoczonych i Kanady, bowiem jedynie Polonia amerykańska dokonała takiej organizacji swojego wojska na Obczyźnie” – czytamy w informacji biura prasowego Jasnej Góry.

W październiku 1918 r. dowódcą Błękitnej Armii został gen. Józef Haller. Wiosną 1919 r. formacja została przetransportowana pociągami do Polski i weszła w skład Wojska Polskiego, walcząc w wojnie polsko-ukraińskiej (1919) i polsko-bolszewickiej (1919-1920).

>>> Jasna Góra: pielgrzymka osób dotkniętych jąkaniem

W czerwcu 1919 r. gen. Haller wygłosił na jasnogórskim Szczycie przemówienie; mówił w nim m.in. że „u stóp Jasnej Góry winny zespolić się wszystkie dążenia Polaków, którzy w wolności przodować będą innym narodom”.

Po wojnach, do USA i Kanady powróciło ok. 12,5 tys. byłych żołnierzy Błękitnej Armii. Pozostali zginęli lub zostali w Polsce i Europie. Ci, którzy powrócili, założyli w 1921 r. w Ohio działające do dziś Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze