Na świecie żyje obecnie ponad 40 mln niewolników
Inne kraje, o których najwięcej wspomina „Global Slavery Index”, to Republika Środkowoafrykańska, Afganistan, Sudan Południowy i Pakistan. Ale z przedstawionych danych wynika też, że np. ponad 400 tys. współczesnych niewolników żyje w Stanach Zjednoczonych, przy czym opracowanie zalicza do tej grupy osoby doświadczające różnych postaci nadużyć, począwszy od robót przymusowych przez prostytucję a kończąc na małżeństwach zawieranych pod przymusem. Według raportu u korzeni tego zjawiska, na ogół ukrytego przed światem, leży przede wszystkim zorganizowana przestępczość, przekraczająca granice i jurysdykcje narodowe.
Niewolnictwo występuje również w Ameryce Łacińskiej, w której – jak stwierdza dokument – ponad 2 mln osób było w omawianym okresie zmuszanych do pracy lub prostytucji, przede wszystkim z powodu długów. Na czele krajów tego regionu znajdują się Wenezuela i Haiti.
W tym pierwszym kraju raport wspomina m.in. o przeszło 170 tys. niewolników, co stanowi 5,6 promila ogółu ludności. Autorzy studium podkreślili, że jedną z głównych przyczyn szerzenia się tego procederu w tym wielkim kraju jest trwający tam od wielu lat kryzys polityczny i gospodarczy. Uderza on przede wszystkim w klasę średnią, która dotkliwie zubożała i coraz częściej wybiera drogę emigracji.
W Haiti natomiast mianem współczesnych niewolników można określić przeszło 59 tys. osób. Krytyczna sytuacja występuje także w sąsiedniej Dominikanie, na Kubie i w Hondurasie, ale w liczbach bezwzględnych najwięcej niewolników żyje w Meksyku – prawie 340 tysięcy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |