fot. PAP/Valdemar Doveiko

NA ŻYWO: Koronawirus w Polsce [31 marca]: 2311 zakażonych, 33 zmarłych

Podsumowanie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 256 nowych, potwierdzonych wynikami badań laboratoryjnych, przypadkach koronawirusa. Liczba zdiagnozowanych osób wzrosła zatem do 2311. We wtorek zmarły kolejne dwie osoby. Zanotowano do tej pory 33 zgony.

2020-03-31 21:57:00

Tarcza antykryzysowa

Prezydent podpisał ustawy, z których składa się tzw. tarcza antykryzysowa.

2020-03-31 21:28:00

33 zgon spowodowany zakażeniem koronawirusem

33 zgon spowodowany zakażeniem koronawirusem – potwierdziło Ministerstwo Zdrowia.

2020-03-31 20:17:00

Dzienny raport Ministerstwa Zdrowia

2020-03-31 19:00:00

Projekt PiS: W wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 roku możliwość głosowania korespondencyjnego przysługuje wszystkim wyborcom

Klub PiS złożył we wtorek projekt w sprawie zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku (PAP).

2020-03-31 18:05:00

Wielkopolskie: pierwsi ozdrowieńcy w regionie opuścili szpital zakaźny

Dwoje pacjentów wyleczonych z COVID-19 opuściło jednoimienny szpital zakaźny w Poznaniu. To pierwsi w regionie ozdrowieńcy – poinformował we wtorek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Stube przekazał, że pierwsi wielkopolscy ozdrowieńcy to młoda kobieta i mężczyzna w średnim wieku. Mieszkańcy powiatu poznańskiego zostali przyjęci do szpitala zakaźnego 11 i 12 marca. „Wykonane powtórne testy na obecność koronawirusa wykazały wynik ujemny. Pierwsi wielkopolscy ozdrowieńcy to osoby zdrowe, w dobrym stanie, które muszą jednak zachować ostrożność i higieniczny tryb życia” – poinformował Stube.

Dodał, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za wyleczonych z COVID-19 uznaje się pacjentów, którzy nie mają już objawów choroby i dwoma testami potwierdzono, że nie mają koronawirusa.

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 147 przypadków zakażenia koronawirusem; trzy osoby zmarły.

(PAP)

2020-03-31 16:28:00

Policja: będzie więcej patroli; posterunki stałe w miejscach, gdzie gromadzili się ludzie

Na ulicach będzie można zobaczyć więcej patroli, a w tych miejscach, gdzie zwyczajowo gromadziły się osoby, zwłaszcza młodzież, będziemy wystawiać posterunki stałe, aby nadzorować realizacje nowych obostrzeń – przekazał we wtorek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Wśród nich znalazł się między innymi ograniczony dostęp do parków, miejsc rekreacji, zamknięcie hoteli, wprowadzenie limitu osób przebywających jednocześnie w sklepie, rozszerzenie kwarantanny domowej, oraz dodatkowe wymogi w miejscach pracy. „Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów w zachodniej Europie” – podkreślił szef rządu podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Jak poinformował we wtorek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka, w związku z nowymi obostrzeniami na ulicach będzie można zobaczyć więcej patroli, w tym patroli pieszych pełnionych wspólnie z funkcjonariuszami innych służb i żołnierzami. „Będziemy bezwzględnie egzekwować obowiązujące przepisy z troską o zdrowie Polaków, sprawdzając, czy nasze przemieszczanie się rzeczywiście związane jest z ważnymi potrzebami życiowymi, czy rzeczywiście jedziemy czy wracamy z zakładu pracy lub wracamy z apteki” – podkreślił inspektor.

PAP/Paweł Supernak

„W miejscach, gdzie zwyczajowo gromadziły się osoby, zwłaszcza młodzież, będziemy wystawiać posterunki stałe, aby nadzorować realizacje nowych obostrzeń. Również cały czas będziemy stosować niecodzienne metody jak nadzór miejsc grupowania się ludzi przy wykorzystaniu dronów, patroli konnych, patroli wodnych, czy ze śmigłowca” – zaznaczył policjant.

Rzecznik KGP wskazał, że zmieni się także kontrola osób będących na kwarantannie. „Osoby poddane kwarantannie będziemy kontrolować w wybranych przez nas porach, bez zapowiedzi, nie tyle już codziennie każdą osobę, co wyrywkowo, ale nawet kilka razy dziennie te same rodziny. Osoby łamiące obostrzenia muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami, wysokimi grzywnami” – tłumaczył.

Przekazał również, że funkcjonariusze w cały kraju nadal będą przekazywać komunikaty, aby powstrzymać się przed wyjściem z domu poza sytuacjami koniecznymi i uzasadnionymi, poprzez urządzenia nagłaśniające z radiowozów, czy łodzi policyjnych jak na przykład we Wrocławiu.

„Jednocześnie musimy zadbać o naszych policjantów i funkcjonariuszy, którzy będą cały czas wyposażani w środki ochronne, a czynności będą wykonywali z osobami w miarę możliwości z bezpiecznych odległości” – dodał.

(PAP)

2020-03-31 16:14:00

Ministerstwo Zdrowia informuje jak zostać e-pacjentem

Bez wychodzenia z domu można już nie tylko zrobić zakupy, zapłacić rachunki, czy nawet prowadzić zdalne lekcje. W równie wygodny sposób można korzystać z teleporad medycznych, a także uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. Aby zostać e-pacjentem wystarczy mieć ważny profil zaufany lub korzystać z bankowości elektronicznej.

2020-03-31 15:40:00

83 nowe przypadki zakażenia i kolejna osoba zmarła

Mamy 83 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych” podało Ministerstwo Zdrowia.

Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci 70-letniej kobiety zarażonej koronawirusem, która była hospitalizowana w Tychach.

2020-03-31 14:30:00

Premier: policja będzie sprawdzać, czy poruszamy się zgodnie z zaleceniami; wojsko - w gotowości

Do sprawdzania wywiązywania się z nowych ograniczeń zostanie oddelegowana policja, która będzie poświęcać więcej czasu by weryfikować, czy poruszamy się zgodnie z zaleceniami; poprosiłem szefa MON Mariusza Błaszczaka aby wojsko było bardziej w gotowości – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier pytany o to, jakie służby zostaną oddelegowane do sprawdzania wywiązywania się z zapowiedzianych nowych ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa, powiedział, że „przede wszystkim policja, która będzie poświęcała więcej czasu na to, żeby weryfikować, czy poruszamy się zgodnie z zaleceniami, czy dystans jest utrzymywany, czy osoby które idą w parze są rzeczywiście z jednej rodziny”.

„Poprosiłem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, żeby wojsko było coraz bardziej w gotowości, żeby wypełniać takie funkcje” – poinformował premier. Jak podkreślił „wojsko pomaga Straży Granicznej, policji, a służby mundurowe stają na wysokości zadania”.

Morawiecki podziękował także wszystkim służbom, które – jak zaznaczył – „pomagają Polakom przebrnąć przez kryzys zachowując reżim sanitarny”.

(PAP)

2020-03-31 13:06:00

2020-03-31 12:44:00

Minister Zdrowia: zalecenia dotyczące kościołów zostają bez zmian

Podczas konferencji prasowej dziennikarze pytali o to, czy nowe obostrzenia wprowadzane są także w kościołach.

Minister Zdrowia odpowiedział, że nie. Obowiązują dotychczasowe obostrzenia, a więc max. 5 osób w kościele, nie licząc służby liturgicznej.

2020-03-31 12:42:00

2020-03-31 12:21:00

Premier wprowadza nowe obostrzenia

Trwa konferencja prasowa. Premier Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia.

– Zakaz wypożyczania rowerów miejskich

– Zamknięte wszystkie gabinety kosmetyczne

– Limit osób przebywających w sklepie, (max. 3 osoby w jednej kasie) – na pięć kas, może w sklepie przebywać max 15 osób.

– Na pocztach 2 osoby na jedno okienko

– Na bazarach: 3 osoby do jednego straganu

– Obowiązek nakładania rękawiczek przed sklepem

– W weekend zamknięte sklepy budowlane

– Wszystkie sklepy w godzinach 10-12 otwarte jedynie dla seniorów

– Dodatkowe wymogi dla zakładów pracy: co najmniej 1.5m odległości pomiędzy osobami na stanowiskach pracy w biurowcach

– Zamknięcie ośrodków hotelowych z wyjątkiem miejsc przebywania osób w kwarantannie

– Zaostrzenie domowej kwarantanny: obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla domowników osób, które wracają z zagranicy (wracają od dziś).

– Ograniczenie liczb miejsc w środkach komunikacji publicznej

– Odwołane są wszelkie zabiegi medyczne, które nie są koniecznie ze względu na stan zdrowia

– Obowiązek dezynfekcji przez sklepy po każdym kliencie

– Zamknięcie plaż, deptaków, bulwarów

Dzieci poniżej 18 roku życia nie mogą opuścić domu bez opieki.

2020-03-31 12:20:00

SOR św. Wincentego a Paulo w Gdyni - zamknięty

Oddział Ratunkowy Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni po raz trzeci w ciągu ostatniego tygodnia został zamknięty. Przebywał tam pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Trwa dezynfekcja pomieszczeń.

2020-03-31 11:52:03

Prognoza dla Polski: 9 tys. zakażeń to będzie maksimum

Maksymalna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce nie przekroczy 9 tys. i zostanie osiągnięta ok. 20 kwietnia; potem powinna spadać. W ciągu doby najwięcej może być ok. 500 nowych przypadków – prognozuje spółka ExMetrix, podtrzymując tym samym swą prognozę sprzed tygodnia.

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Spółka zajmuje się prognozowaniem gospodarczym i społecznym. Po przeanalizowaniu najnowszych informacji – przy użyciu sztucznej inteligencji – podtrzymuje swą prognozę z 23 marca, wedle której w naszym kraju będzie maksymalnie około 9 tys. zakażeń. Nastąpi to 20 kwietnia br., a potem powinno przyjść wyraźne zahamowanie nowych zakażeń.

Główny analityk firmy Zbigniew Łukoś w informacji przekazanej PAP podkreśla, że sprawdzalność dotychczasowych prognoz dziennych sięga 92,3%.

Z przekazanych danych wynika, że np. 26 marca przewidywano, że będą 1324 przypadki, a faktycznie było ich 1221 (różnica zaledwie 5,08%). 30 marca prognozowano 2089 zakażeń, tymczasem odnotowano – 1862 (7,69% różnicy).

fot.PAP/Kalbar

„W najbliższych dniach będziemy mieć rekordowe przyrosty stwierdzonych przypadków zakażenia, nawet do ok. 500 zakażonych zaraportowanych dziennie, jak wskazują nasze modele, co oczywiście jest znacznie mniejszą liczbą niż w Hiszpanii czy Włoszech, ale wymaga dalszej bardzo dużej dyscypliny narodu. Należy pamiętać, że model pokazuje prognozę, która nie jest odporna na nagłe rozluźnienie dyscypliny tzw. social distancing” – komentuje Zbigniew Łukoś.

Jego zdaniem, jeżeli zachowamy nadal ogromną dyscyplinę, jest szansa, że Polska uniknie sytuacji epidemicznej podobnej do tej, jaka jest we Włoszech i Hiszpanii. „Być może unikniemy też scenariusza niemieckiego i – miejmy nadzieję – że potoczy się optymistyczny scenariusz Polski” – dodaje analityk ExMetrix.

2020-03-31 11:48:19

Policjanci sprawdzili prawie 142 tys. osób poddanych kwarantannie

To liczba osób skontrolowanych tylko ostatniej doby. W ok. 800 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – informuje rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

To pierwszy dzień od początku podjętych działań, kiedy liczba osób poddanych przymusowej kwarantannie się zmniejszyła. „Wynika to zapewne z upływu dwóch tygodni od kumulacji powrotów do kraju z zagranicy” – ocenił rzecznik Komendy Głównej Policji. Policjanci otrzymali również ponad 100 próśb o pomoc, m.in. w sprawie zakupu żywności, wyniesienia śmieci z domu, czy wysłania przesyłki.

2020-03-31 11:24:48

Środki do walki z COVID-19 dotarły z Chin do Polski

Na warszawskim lotnisku wylądował samolot, który obok asortymentu zakupionego przez instytucje rządowe, przywiózł środki do walki z COVID-19 przekazane przez rząd chiński.

fot. PAP/Piotr Nowak

W ramach chińskiej pomocy humanitarnej, która trafiła do Polski, znalazło się m.in. 10.000 certyfikowanych testów diagnostycznych COVID-19, a także 20.000 maseczek ochronnych N-95, 5.000 kombinezonów ochronnych, rękawiczki medyczne i inne materiały ochronne, niezbędne do walki z pandemią nowego koronawirusa. Szef polskiej dyplomacji przekazał podziękowanie swojemu chińskiemu odpowiednikowi za okazane wsparcie.

2020-03-31 10:57:16

Prawie 2 tys. hospitalizowanych w związku z wirusem

W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest obecnie 1,9 tys. osób, a ponad ok. 106 tys. objętych jest kwarantanną – podaje Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że hospitalizowanych jest 1900 osób, a 106 525 osób objętych jest kwarantanną. Osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju jest 163 789. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 52 370 osób.

fot. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany, to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

2020-03-31 09:35:40

77 nowych przypadków zakażenia

Jest 77 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem wynosi 2132. Nie zmienia się liczba osób zmarłych: to 31.

2020-03-31 08:37:13

Prawie 5 tys. żołnierzy i pracowników wojska w walce z wirusem

We wtorek w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 4995 żołnierzy i pracowników wojska oraz 613 jednostek sprzętu.

fot. PAP/Kalbar

Wojsko współpracuje z innymi służbami mundurowymi i z Ministerstwem Zdrowia w działaniach mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa; pomaga osobom starszym i objętym kwarantanną. Utrzymuje w gotowości 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej.

2020-03-31 08:13:37

Senat zaproponował w nocy z poniedziałku na wtorek kilkadziesiąt poprawek do tarczy antykryzysowej

Poprawki dotyczą specustawy o wsparciu firm w związku z epidemią koronawirusa. Jedna ze zmian zawiesza pobór podatków od przedsiębiorców na czas trwania epidemii.

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 75 senatorów, nikt nie był przeciw, a jeden senator wstrzymał się od głosu. Teraz ustawą znów zajmie się Sejm. Wcześniej, w głosowaniach senatorowie poparli ok. 80 poprawek do ustawy.

Jedna z najważniejszych zmian popartych przez Senat mówi o tym, że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego nie będą pobierane zaliczki na podatki, podatki czy opłaty od firm. Od niepobranych danin nie byłyby też naliczane odsetki za zwłokę. Poprawka zakłada jednak, że takie podatki byłyby później przez przedsiębiorców uregulowane, jednak nie wcześniej niż w 90 dni po zakończeniu okresu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego. Ustawą – nazywaną tarczą antykryzysową – zajmie się dziś Sejm.

2020-03-31 06:59:53

Dzień dobry!

Na bieżąco będziemy dodawać tutaj informacje o koronawiruse w Polsce.

2020-03-31 06:52:59

Zobacz także
Wasze komentarze