siostra André Randon

Zdjęcie: siostra André Randon, fot. Nice_Matin, Twitter

Najstarsza zakonnica na świecie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Najstarsza zakonnica świata, siostra André Randon, obchodzi w tym roku dwa jubileusze: 115. urodziny i 75-lecie życia zakonnego. Od października 2017 r. jest też najdłużej żyjącą Francuzką.

Urodziła się 11 lutego 1904 r. w Ales na południu Francji jako Lucille Randon. Żyła za pontyfikatów 10 papieży, w czasie trzech republik francuskich oraz okupacji niemieckiej. Już jako 12-latka pracowała zarobkowo jako pomoc do dzieci, później była guwernantką. Jednym z jej chlebodawców była rodzina właścicieli fabryki samochodów Peugeot. Chrzest przyjęła jako 19-latka w 1923 roku. Dopiero w wieku 40 lat – podczas drugiej wojny światowej – wstąpiła do zgromadzenia sióstr szarytek. Opiekowała się sierotami i ludźmi chorymi. Od 2009 roku mieszka w domu seniora w Tulonie, jest niewidoma i przykuta do wózka inwalidzkiego. Zakonnica, która przeżyła wojny i katastrofy, nie skarży się na swoje osobiste dolegliwości, ale przede wszystkim narzeka, że „ludzie nie potrafią żyć w zgodzie”.

fot. pixabay

Siostry zakonne – co znamienne – często dożywają sędziwego wieku. W ubiegłym roku zmarła siostra Victoria de la Cruz. Miała niecałe 111 lat. Wieku 110 lat dożyła z kolei włoska zakonnica.  Wśród polskich zakonnic też nie brakuje tych, które mogą pochwalić się tak pięknym wiekiem.

Najstarsza zakonnica na świecie
6 (100%) 6 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze