Marek Lehnert, fot. Twitter

Nie żyje Marek Lehnert, wieloletni korespondent w Rzymie. Przypominamy wywiad, którego udzielił nam… tydzień temu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dziś popołudniu z Rzymu przyszła smutna, niespodziewana i niezwykle bolesna informacja. Nie żyje Marek Lehnert – ceniony dziennikarz, watykanista, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Rzymie. Słowa wypowiadane na koniec każdej relacji: „Marek Lehnert. Polskie Radio. Rzym” były jego znakiem firmowym. Znakiem, do którego przyzwyczajone były kolejne pokolenia Polaków, radiowych słuchaczy.

Informację o jego śmierci przekazała żona, korespondentka Polskiej Agencji Prasowej:


Zaledwie tydzień temu publikowaliśmy rozmowę z Panem Markiem. Poprosiliśmy go o wywiad, by dowiedzieć się jak komentuje się w Rzymie decyzję Watykanu o tym, że Wielki Tydzień będzie w tym roku obchodzony bez udziału wiernych. Wieloletniego korespondenta Polskiego Radia w Rzymie i Watykanie pytaliśmy też o zmagania Włochów z pandemią koronawirusa. Pan Marek z ochotą zgodził się na rozmowę z nami. Nikt z nas, w redakcji, nie przypuszczał, że dokładnie tydzień później będziemy przekazywać tę smutną wiadomość.

Wiemy już, że uroczystości Wielkiego Tygodnia mogą się odbyć bez papieża. Byliśmy tego świadkami w 2005 roku, za ostatnich dni pontyfikatu Jana Pawła II. Papież zresztą starał się brać w tym udział i obserwował nabożeństwo, trzymając w rękach krzyż w kaplicy. Natomiast Wielki Tydzień w Watykanie bez wiernych? Tego jeszcze nie było. (Marek Lehnert dla misyjne.pl)

Marek Lehnert, o dramatycznej sytuacji w Bergamo mówił tak: „Byłem tam latem, to piękne, tętniące życiem miasteczko, które teraz padło ofiarą pandemii. Tam zgonów jest bardzo dużo. Władze sanitarne wciąż nie są w stanie opanować sytuacji”. Przyszłość Włoch mimo wszystko widział w pozytywnych barwach: „Wiem na pewno jedno. Im w większych opałach znajdują się Włosi, tym więcej z siebie dają i dają radę stawić czoła największym przeciwnościom. Tak będzie i tym razem!”. Panie Marku – trzymamy Pana za słowo!

>>> Marek Lehnert: Wielkiego Tygodnia bez wiernych jeszcze nie było

fot. mat. prasowe

Pan Marek przez wiele lat był związany z Polskim Radiem, ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1970 do 2000 roku współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”. W latach 1980–1984 pracował w polskojęzycznej wersji gazety „L’Osservatore Romano”, do 1993 był watykańskim korespondentem Radia Wolna Europa, a od 1994 do 28 lutego 2017 był korespondentem Polskiego Radia w Rzymie.

fot. cathopic


Razem z Andrzejem Drzycińskim napisał „Osiem dni w Polsce” – książkę o drugiej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski z 1983 r. Wydał też zbiory poezji, w języku polskim i włoskim. W ubiegłym roku napisał książkę „Korespondent. Przełomowe wydarzenia, kulisy niezwykłych spotkań, tajemnice życia w Watykanie„.

Panu Markowi dziękujemy za wszystkie relacje, korespondencje i depesze. Rodzinie składamy najgłębsze wyrazy współczucia i zapewniamy o modlitwie.

Zobacz także
Wasze komentarze