Fot. pexels

Niemcy: biskup przeciwko językowi „neutralnemu płciowo” w dokumentach drogi synodalnej

Ze zdecydowaną krytyką kierownictwa drogi synodalnej za opóźnianie debaty na temat języka neutralnego płciowo wystąpił biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer, wiceprzewodniczący Komisji do spraw Wiary episkopatu niemieckiego a także członek Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie.

W liście otwartym z 7 stycznia biskup Ratyzbony oskarżył organizatorów o niedotrzymanie obietnicy przeprowadzenia dyskusji na następnej sesji plenarnej drogi synodalnej w lutym, donosi agencja CNA Deutsch. Debata toczy się wokół propozycji stosowania w dokumentach drogi synodalnej tzw. gwiazdy gender. Ta innowacja językowa, która pojawiła się około 2013 roku, umieszcza gwiazdkę po rdzeniu niemieckiego rzeczownika, sprawiając, że nie jest on ani męski, ani żeński. Na przykład niemieckie słowo „przyjaciel” jest zwykle zapisywane jako Freund (rodzaj męski) lub Freundin (rodzaj żeński). W nowym systemie, skrytykowanym przez Stowarzyszenie Języka Niemieckiego, słowo to pisze się jako Freund*in. Dwie katolickie organizacje młodzieżowe zdecydowały się na dodanie gwiazdki do niemieckiego słowa Bóg.

>>> Niemcy: w Iserlohn zniszczono 30 muzułmańskich grobów

W komunikacie diecezji Ratyzbona z 10 stycznia stwierdzono, że istnieje pilna potrzeba debaty, ponieważ dotyczy „nie tylko stylu i czytelności tekstów, które mają być poddane głosowaniu”. „Teksty z gwiazdkami” byłyby również wyraźnym zobowiązaniem do ideologii gender, a tym samym zaprzeczeniem antropologii opartej na Biblii” – czytamy w oświadczeniu diecezji ratyzbońskiej. Bp Voderholzer, którego diecezja znajduje się w Bawarii, w południowych Niemczech, jest wybitnym krytykiem drogi synodalnej, która ma przedyskutować cztery główne tematy: sposób sprawowania władzy w Kościele, moralność seksualną a także kwestię kapłaństwa i roli kobiet.

Niemiecka Konferencja Biskupów początkowo zapowiedziała, że proces zakończy się serią „wiążących” głosowań – co wzbudziło obawy w Watykanie, że rezolucje mogą podważyć nauczanie i dyscyplinę Kościoła. Biskupi i teologowie wyrazili zaniepokojenie procesem, który ma się zakończyć w 2023 roku, ale przewodniczący niemieckiego episkopatu, biskup Georg Bätzing energicznie go broni.

>>> Niemcy: kolędnicy odwiedzili kanclerza Olafa Scholza

Bp Voderholzer uruchomił we wrześniu ub. roku stronę internetową prezentującą alternatywne teksty dla drogi synodalnej, oskarżając tę inicjatywę o wykorzystywanie kryzysu związanego z wykorzystywaniem małoletnich przez niektórych duchownych w Niemczech do przekształcenia Kościoła na modłę protestancką.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze